Varuh konkurence je požegnal nakup Žita

Sledi zaključek transakcije, izplačilo kupnine in prenos delnic. In nato prevzemna ponudba.

Objavljeno
02. september 2015 19.33
hočevar žito
B. K., gospodarstvo
B. K., gospodarstvo

Ljubljana – Koncentracija je skladna s konkurenčnopravnimi pravili, je pred dnevi sklenila Javna agencija za varstvo konkurence in danes na svoji spletni strani objavila, da ne nasprotuje Podravkinemu nakupu več kot polovičnega deleža ljubljanskega Žita.

Urad si je za presojo vzel 4 mesece in pol, odločitev pa je bila pričakovana. Spomnimo: Podravka je aprila sklenila kupoprodajno pogodbo s konzorcijem prodajalcev, na čelu katerega je bil največji lastnik, Slovenski državni holding. Za delnico Žita je plačala 180,10 evra, za celotni delež skupno 33 milijonov evrov. Postopek je potekal po ustaljenem postopku, brez posebnih zapletov, sledil je seriji uspešno zaključenih prodaj Radenske, Pivovarne Laško, Pekarne Grosuplje.

Uprava Žita je novega lastnika sprejela z zadovoljstvom, češ da je sposoben in voljan razvijati Žito. Podobno ga je označil največji prodajalec: kot strateškega strateškega partnerja in izkušenega lastnika iz prehrambene industrije, ki lahko omogoči rast in razvoj Žita tudi izven Slovenije. Zadovoljen je bil tudi z doseženo ceno.

Odložni pogoj je s soglasjem varuha konkurence izpolnjen, zdaj bo moral hrvaški kupec vplačati kupnino, potem bo lahko preknjižil delnice. Poleg SDH so bili v konzorciju prodajalcev še Modra zavarovalnica, KD Kapital, KD Skladi, Adriatic Slovenica in NLB Skladi. Po prenosu delnic bo Podravka objavila ponudbo za prevzem preostalih deležev v skladu z zakonom o prevzemih.

Žito je eno največjih slovenskih živilskih podjetij in največji odkupovalec v Sloveniji pridelane pšenice.  Je lastnik uglednih blagovnih znamk, kot so na primer Gorenjka, Šumi, 1001 Cvet, Zlato polje, Maestro. Že zdaj je močno orientiran na tuje trge, pod streho Podravke, pa naj bi se, kot obljublja novi lastnik, Žitovo poslovanje še močneje internacionaliziralo. V tolažbo zaposlenim pa poudarja, da je s podpisom kupoprodajne pogodbe privolil tudi v izpolnjevanje obveznosti iz nedavno podpisanega petletne podjetniške kolektivne pogodbe z delavci.