Vlada bo po svetu iskala investitorje

V katalogu bodo zbrani državni deleži, naložbe DUTB in Hete, zasebna podjetja, industrijske cone ter infrastrukturni projekti.

Objavljeno
03. avgust 2015 16.52
Mariborsko letališče, 1.6.2015, Maribor
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo
Ljubljana – Vlada pripravlja katalog investicijskih priložnosti v Sloveniji, v katerem bodo zbrani portfeljski državni deleži v podjetjih, naložbe Družbe za upravljanje terjatev bank in Hete, slabe banke avstrijske Hypo banke. V njem bodo našteti še infrastrukturni projekti in industrijske cone. Jeseni bo sledila predstavitev priložnosti potencialnim partnerjem po svetu.

Namen kataloga je imeti enoten dokument, ki bo predstavil investicijske priložnosti v Sloveniji s kontakti do ljudi, ki znajo odgovoriti na vprašanja. Cilj je privabiti tuji kapital in predvsem ustvariti nova delovna mesta oziroma jih vsaj zadržati v podjetjih, ki imajo težave, poudarja državni sekretar na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Aleš Cantarutti: »Za vzdržnost slovenskega sistema, denimo pokojninske in drugih blagajn, potrebujemo delovna mesta, a ne kakršna koli, ampak z dovolj visoko dodano vrednostjo.«

Kaj bo potencialnim investitorjem v katalogu ponujala slovenska država? »V katalogu bodo zbrane investicijske priložnosti z različnih področij,« pojasnjuje Cantarutti. V njem bodo našteta podjetja, v katerih ima država glede na klasifikacijo naložb portfeljski delež. Glede tega sodelujemo s finančnim ministrstvom in Slovenskim državnim holdingom, dodaja Cantarutti.

Z Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB) se pripravlja nabor podjetij, ki jih prodaja slaba banka. V katalogu bodo tudi investicijske priložnosti Hete, slabe banke avstrijske banke Hypo. »Vključili bomo tudi zasebna podjetja, ki iščejo strateške partnerje. Pa tudi nekatere infrastrukturne projekte, predvsem tiste, nad katerimi ima roko čez ministrstvo za infrastrukturo,« dodaja naš sogovornik, a teh projektov še noče naštevati. V katalogu bodo tudi najzanimivejše industrijske cone, glede tega sodelujemo z lokalnimi skupnostmi, še našteva naš sogovornik in napoveduje: »Z lokalnimi skupnostmi bomo imeli več dogodkov, da jih prepričamo, naj bodo čim bolj fleksibilni in da morajo gledati dolgoročno, ko ponujajo svoje lokacije: da morda zanjo znižajo ceno, gredo investitorju na roko pri pridobivanju dokumentov in tako naprej. Nekatere pomurske občine so pri tem lahko vzor. V Sloveniji imamo premalo tako imenovanih greenfield investicij.«

Predstavitve v Nemčiji, Italiji, ZDA, na Japonskem ...

Katalog bo namenjen najvišjim državnim predstavnikom, veleposlaništvom in tako naprej, da bodo v tujini vedno imeli dober dokument, kjer bodo predstavljene investicijske priložnosti v Sloveniji. »Moramo razširiti glas, da tu so priložnosti in da mislimo resno. Moramo se promovirati. Vidimo, kako so druge države aktivne in izkoriščajo vse kanale. Tudi mi moramo to bolj načrtno početi,« poudarja Cantarutti.

Po pripravi kataloga bodo sledile predstavitve tega dokumenta na potencialnih trgih. Za letos načrtujemo štiri ali pet takšnih dogodkov, pravi naš sogovornik. »Začeli bomo s klasičnimi trgi. Načrtovana delegacija v Nemčijo, in sicer za slovensko gospodarstvo zelo pomembni zvezni deželi Baden-Wurttemberg in Bavarsko, je posledica obiska predsednika Pahorja. Takrat so Nemci izrazili željo, da jim investicijske priložnosti predstavimo. Manjšo investicijsko konferenco nameravamo organizirati tudi v Italiji, in sicer v okviru Expa,« pojasnjuje Cantarutti.

Ta opozarja še na Japonsko in ZDA, ki ju bo predvidoma obiskal predsednik vlade Miro Cerar. Ta bo Azijo predvidoma obiskal jeseni, ZDA pa konec leta ali v začetku prihodnjega leta. V kabinetu predsednika vlade pravijo, da bosta obiska namenjena tudi krepitvi gospodarskega sodelovanja, denimo na visokotehnološkem področju. Na Japonskem bo govor tudi o 50 milijonov evrov vrednem slovensko-japonskem demonstracijskem projektu pametnih omrežij in pametnih skupnosti, ki je po navedbah iz Cerarjevega kabineta »v zadnjih tednih dobil več pozitivnih premikov«. Po Cantaruttijevih besedah je v načrtih tudi obisk Turčije.

Privabiti veliki svetovni vlagateljici

Te tri države, ZDA, Japonska in Turčija, gospodarsko ministrstvo opredeljuje kot prioritetne trge. Slovenija se bo, glede na maja sprejeti program internacionalizacije, osredotočila na privabljanje tujih investicij predvsem iz ZDA in Japonske, ki sta bili v letih 2012 in 2013 največji svetovni investitorici, lani pa je več investicijskih tokov kot iz Japonske, glede na svetovno investicijsko poročilo konference Združenih narodov za trgovino in razvoj, šlo le še iz Kitajske in Hongkonga. ZDA so še vedno največja svetovna investitorica s 337 milijardami dolarjev, medtem ko je Japonska s 114 milijardami dolarjev četrta največja.

Podjetja iz obeh držav veliko investirajo v raziskave in razvoj. Tako je bilo leta 2013 med prvimi petdesetimi podjetji, ki so na svetu največ investirala v raziskave in razvoj, 19 podjetij iz ZDA in 11 iz Japonske. Iz teh dveh držav prihajajo podjetja, ki so leta 2013 v svetovnem merilu največ investirala v raziskave in razvoj ter so delovala predvsem v avtomobilski industriji, farmacevtiki in biotehnologiji ter IKT. Ker si Slovenija želi kakovostnih visokotehnoloških investicij in ker so ta področja tista, kjer Slovenija že ima dobro osnovo in spadajo v paket ključnih gospodarskih panog, se je v prvi vrsti smotrno osredotočiti na privabljanje tujih neposrednih investicij s teh področij, ugotavljajo na gospodarskem ministrstvu.