Vlada dopolnila predlog zakona o holdingu

Na dopisni seji so sprejeli dopolnjeno besedilo predloga zakona o Slovenskem državnem holdingu.

Objavljeno
16. december 2013 21.01
DZ - !9. seja
Ti. K., Delo.si, STA
Ti. K., Delo.si, STA
Ljubljana - Vlada je danes na dopisni seji sprejela dopolnjeno besedilo predloga zakona o Slovenskem državnem holdingu. Prvotni predlog, ki ga je potrdila v začetku meseca, je predsednik DZ Janko Veber vrnil vladi, ker ta ni vseboval ocene finančnih posledic za državni proračun in druga javna finančna sredstva.

Veber je v dopisu z 9. decembra vlado pozval, naj predlog zakona dopolni najpozneje v 15 dneh, sicer se bo »štelo, da predlog zakona ni bil vložen«.

Vlada v dopolnjenem besedilu navaja, da zakonski predlog nima neposrednih finančnih posledic za državni proračun. So pa predvidena določena sredstva za izvajanje obveznosti Slovenske odškodninske družbe in so zagotovljena v višini 5,6 milijona evrov v proračunu za 2014 in 5,9 milijona evrov v proračunu za 2015. Ta sredstva zajemajo tudi nadomestilo za upravljanje kapitalskih naložb države.

Posredno bo uveljavitev koncepta holdinga po prepričanju vlade pozitivno vplivala na proračunske prihodke državnega proračuna od kapitalskih naložb, saj naj bi centralizirano in učinkovitejše upravljanje državnega premoženja vplivalo tudi na poslovne rezultate podjetij v lasti države.

Prav tako naj bi zaradi učinkov preglednosti prodaje posameznih državnih naložb proračun prejel več prihodkov od prodaje kapitalskih naložb, kar naj bi ugodno vplivalo na ohranjanje obsega javnega dolga v vzdržnem območju. Natančnega obsega posrednih učinkov uveljavitve zakona na državni proračun pa v tem trenutku po pojasnilih vlade ni mogoče opredeliti.

Po drugi strani pa bi v primeru, če se tega zakona ne sprejme, to imelo negativen vpliv na proračun, tako zaradi negativnega učinka na proces uravnoteženja javnih financ in neučinkovitega upravljanja z državnim premoženjem.

Predlog zakona medtem po navedbah vlade nima neposrednih finančnih posledic za druga javnofinančna sredstva. Posredni učinki na druga javnofinančna sredstva pa lahko nastanejo na enak način kot na državni proračun.

Vlada še opozarja, da je treba na sprejemanje zakona o holdingu gledati tudi v okviru usklajevanja javnofinančnih in ekonomskih politik v EU.

Če predlagani zakon ne bi bil sprejet v čim krajšem možnem času, bi to pomenilo, da ni ustrezne zakonske podlage za prodajo naložb v lasti države in s tem odmik od zadanih ciljev in priporočil glede umika države iz gospodarstva, so po seji vlade še zapisali v uradu vlade za komuniciranje.

Vlada se je odločila za prenovo zakona o holdingu, potem ko trenutno veljavni zakon ni zaživel v praksi. Cilj zakona sta centralizacija in poenotenje upravljanje državnega premoženja, ki naj bi pripeljala do bolj učinkovitega gospodarjenja z državnimi naložbami.

Predlog zakona, ki se je usklajeval kar nekaj časa, se bo v državnozborskem postopku še spreminjal, saj se je koalicija dogovorila za nekatera dopolnila v zvezi z vlogo Kapitalske družbe. Ta so potrebna za podporo DeSUS zakonu.