Vlada lahko prepreči prodajo Mercatorja

Ministri pričakujejo poročilo SDH o posledicah v produkcijski verigi in zaposlenosti.

Objavljeno
18. junij 2014 23.55
iza mercator
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Vanja Tekavec, gospodarstvo

Ljubljana – Odhajajočo vlado čaka danes ena težjih razprav – o prodaji Mercatorja. Politična fronta proti prodaji se povečuje, ali bo vlada prek lastništva v bankah postopek prodaje tudi v resnici zaustavila in kako, pa tudi pred današnjo sejo ostaja neznanka.

Dobrih deset dni pred načrtovanim velikim finalom prodaje Mercatorja bo vlada v odhajanju danes obravnavala tveganja, povezana s prodajo najboljšega soseda. Pri tem se bo oprla na poročilo novopečenega upravljavca slovenskega premoženja, Slovenskega državnega holdinga (SDH), ki je za podatke o poteku prodajnega postopka v minulih dneh zaprosil NLB in NKBM. Vlada pričakuje neodvisno strokovno presojo posledic prodaje Mercatorja, »predvsem tveganja v produkcijski verigi in pri zaposlenosti«, so v torek sporočili z ministrstva za gospodarstvo, ki ga vodi Metod Dragonja.

Predsednik uprave SDH Matej Pirc je včeraj povedal, da vseh podatkov, za katere so zaprosili banke, še nimajo na mizi. Ko jih bodo dobili, bodo poročilo poslali vladi. Na vprašanje, ali je vabljen na današnjo sejo vlade, pa je Pirc dogovoril, da povabilo še čaka, je pa pripravljen poročati »tudi ustno«.

V nedavnem pogovoru za Delo je Pirc sicer zatrdil, da se SDH ne namerava vmešavati v prodajo Mercatorja, saj da to ni v njegovi pristojnosti. Informacije in preudarno proučitev vseh zornih kotov posla pa holding pričakuje od obeh bank prodajalk v državni lasti; torej NLB in NKBM. Svoj odgovor bo SDH najprej poslal vladi, do takrat pa na holdingu pravijo, da javno o tem ne morejo govoriti.

Več ministrov menda proti prodaji

Odločitev vlade, da preveri tveganja, povezana s prodajo trgovca, ne spada le v skrajni rok za izvedbo posla (po prvotnih načrtih naj bi bila prodaja sklenjena do konca maja, dokončno pa naj bi posel končali do 30. junija), temveč tudi v predvolilni čas. V zadnjih dneh se je nasprotovanje proti prodaji okrepilo tudi iz vrst nekaterih političnih strank in neuradno je slišati, naj bi prodaji tik pred zdajci nasprotovalo več ministrov.

Vlada ima sicer dve možnosti: da ostane pasivna opazovalka ali da prevzame aktivno vlogo pri tem, da se transakcija prepreči, kar lahko stori prek lastništva v bankah.

Državne banke imajo v lasti skoraj petino trgovca, prek t. i. slabe banke in posrednih državnih lastnikov pa ima država v lasti skoraj polovico Pivovarne Laško, največje posamične lastnice Mercatorja.

Medtem ko v NLB prodaje, ki je v teku, nočejo komentirati, so iz NKBM včeraj sporočili, da bodo zaradi spremenjenih okoliščin (zahteve vlade po presoji tveganj) prodajo Mercatorja obravnavali v kratkem. Po neuradnih informacijah so v banki, ki jo vodi Aleš Hauc, prodajo Mercatorja že potrdili.

Prodaja Mercatorja sicer skrbi tudi sindikate. Prepričani so, da gre za strateško napako, ki lahko vodi v nepopravljivo škodo – ne samo za slovensko trgovino, ampak tudi živilsko-predelovalno industrijo in slovenskega kmeta.

Pet sindikalnih organizacij je ministra za gospodarstvo in kmetijstvo nedavno pozvalo, naj »naredita vse, kar je v njuni moči in pristojnosti, da preprečita prodajo Mercatorja Agrokorju«. Ob tem velja spomniti, da je v zadnjih dneh postala aktualna tudi ideja o alternativnem odkupu in preoblikovanje Mercatorja v kooperativo Naš Mercator.