Vladna odločitev o privatizaciji zamajala zaupanje vlagateljev

Nemška in ameriška zbornica sta nad odločitvijo negativno presenečeni.

Objavljeno
04. julij 2014 14.48
reut*evri
Maja Grgič, gospodarstvo
Maja Grgič, gospodarstvo

Ljubljana – Ogorčeni odzivi nad včerjašnjimi sklepi vlade, da naj SDH sicer nadaljuje privatizacijske postopke, a da do oblikovnja nove vlade na sprejejme nobene končne odločitve in ne začenja novih prodaj, se tudi danes nadaljujejo.

Iz Slovensko-nemške gospdoarske zbornice so sporočili, da je to omajalo zaupanje nemških vlagateljev, ki pričakujejo, da bo nova vlada s postopki nadaljevala. »Investitorji iz Nemčije so v zadnjem času redno spremljali privatizacijski proces v Sloveniji, svojo resnost pa so iskazali tudi z oddajo nezavezujočih ponudb. Sklep vlade je na njihovi strani izzval veliko nezadovoljstvo. Prejeli smo namreč klice več nemških potencialnih investitorjev, ki so bili po sklepu vlade zmedeni in negativno presenečeni. Vlada je Sloveniji s to odločitvijo naredila medvedjo uslugo. Slovenija je namreč po kakovostno izvedenem procesu prodaje družbe Letrika pridobila zaupanje nemških investitorjev, z odločitvijo vlade o začasni ustavitvi postopka prodaje pa se je zaupanje spet omajalo. Omenjena odločitev vlade tudi ni v skladu s smernicami OECD,« opozarja predsednica te zbornice Gertrud Rantzen.

Dolgoročne posledice

Tudi v Ameriški gospodarski zbornici - AmCham Slovenija so zaskrbljeni zaradi odločitve Vlade, da »zamrzne« privatizacijo. »Slovenija si je težko pridobila zaupanje mednarodnih finančnih krogov. Postopki privatizacije, ki so že v teku, pa so za trenutne in potencialne vlagatelje pomemben indikator, ali je država Slovenija primeren in varen kraj za naložbe. Jasno določena pravila igre, ki se jih je potrebno držati, sploh, ko procesi že stečejo, so ključna. Že sprejete odločitve in zaveze za privatizacijo morajo biti dosledno izvedene, saj sicer ogrožajo vse nadaljnje postopke in ponovno omajejo zaupanje v resnost naše države,« opozarjajo.

Menijo še, da je sklep vlade v nasprotju z zakonom o SDH in predstavlja politizacijo gospodarstva. »Posledice bodo veliko bolj dolgoročne in nezaželene, kot se zdi na prvi pogled. Odrazijo se lahko v nižjih cenah ponujenih za deleže ali pa celo umiku vlagateljev,« še svarijo.

Neprimerno poseganje vlade

V Združenje nadzornikov Slovenije so opozorili na neprimerno prakso vlade v primeru prodaje Mercatorja in vplivanja na organe SDH v povezavi s skupščino NLB. »Vsakršno javno izražanje stališč predsednice in članov Vlade RS o tem se dojema za vmešavanje, ki ga lahko razumemo kot populistično nabiranje političnih točk za ceno kršenja načel dobrega korporativnega upravljanja družb v državni lasti,« sporočajo.

V združenju opozarjajo, da se vlada ne sme vmešavati v posamične prodajne postopke družb ali vodenje državnih bank, čeprav so v 100-odstotni lasti RS. Dodajajo še, da prav tako ne sme zahtevati od organov SDH poseganje v vodenje teh družb ali jim vsiljevati odločitve glede uresničevanja glasovalnih pravic na skupščinah, saj je zato odgovorna uprava SDH. »SDH in njegovi organi pri svojem delu niso vezani na navodila državnih organov ali tretjih oseb, ampak morajo delovati samostojno in neodvisno. Namen ustanovitve SDH je ravno ločitev funkcije države kot lastnice kapitalskih naložb od njenih drugih funkcij in s tem preprečevanje nasprotja intresov, izkrivljanja konkurence na trgih in neenakopravno obravnavo družb. Ne glede na menjave vlad, mora SDH normalno delovati, kar je bil eden od ciljev ureditve upravljanja družb v državni lasti.«