Vladni predstavniki o dokapitalizaciji Peka

Štirje scenariji prestrukturiranja Peka: od zaprtja proizvodnje v Tržiču do posodobitve tehnologije.

Objavljeno
14. december 2011 17.23
Posodobljeno
15. december 2011 05.09
Maja Grgič, gospodarstvo
Maja Grgič, gospodarstvo
Ljubljana – Predstavniki Agencije za upravljanje kapitalskih naložb (AUKN) ter ministrstev za finance in za gospodarstvo naj bi danes na sestanku izmenjali stališča o programu prestrukturiranja tržiškega Peka in morebitni državni dokapitalizaciji.

Peko, ki zadnje čase le s težavo zagotavlja potrebna obratna sredstva, je po besedah prvega nadzornika Roberta Lična pripravil štiri scenarije programa prestrukturiranja. Ti variirajo od najbolj črnega scenarija – zaprtja proizvodnje v Tržiču – do različnih stopenj posodobitve zastarele proizvodne tehnologije, kar bi pocenilo izdelavo obutve ter omogočilo doseganje višjih marž in ohranitev delovnih mest.

Vsi scenariji prestrutkuriranja predvidevajo dokapitalizacijo družbe. Ličen pravi, da bi bila optimalna potrebna vrednost za prestrukturiranje družbe 20 milijonov evrov, za nadaljnje preživetje pa bi potrebovala najmanj šest milijonov evrov. »Mi za sveži kapital ne prosimo države, ampak lastnika, to pa je v večinskem deležu država,« opozarja sogovornik.

Da dokapitalizacija ne bi bila obravnavana kot državna pomoč, bi moral v njej vsaj petinsko sodelovati tudi zasebni strateški partner. Za zdaj se kot takšen partner kaže žirovska Alpina, s katero je Peko že podpisal pismo o nameri za kapitalsko povezovanje. Ob šestih milijonih državne dokapitalizacije bi morala Alpina vložiti svojih 1,2 milijona evrov. Kot je razumeti Lična, bi to lahko storila s stvarnim vložkom. Direktorja Alpine Matjaža Lenassija, ki se že več let zavzema za povezovanje slovenske čevljarske industrije, nam včeraj ni uspelo priklicati.

Peko je po prvih srečanjih z lastniki načrt prestrukturiranja družbe že dopolnil. Ali so državni lastniki s tem zadovoljni in ali bo vlada še v tej sestavi odobrila dokapitalizacijo Peka, pa včeraj nismo izvedeli: AUKN namreč pravi, da o tem odločata obe ministrstvi in vlada, ti pa, da je za to pristojen AUKN. Vendar na AUKN danes še ne pričakujejo dokončne odločitve. Po dosegljivih informacijah je za dokapitalizacijo Peka v proračunu predvidenih šest milijonov evrov. Ministrstvo za finance menda pred izdajo soglasja pričakuje dodatna pojasnila glede potrebnosti in učinkov dokapitalizacije družbe.

Predsednika uprave Peka Janeza Sajovica nam včeraj ni uspelo priklicati, v tržiški družbi pa so že prejšnji teden opozorili, da svež denar potrebujejo čim prej, drugače bodo morali zaradi pomanjkanja obratnih sredstev januarja proizvodnjo ustaviti. Peku je dokapitalizacijo obljubila nekdanja ministrica za gospodarstvo Darja Radić, ki pa je nato odstopila, vlada pa opravlja le še tekoče posle.