Vložen predlog za stečaj Primorja

Vodja stavkovnega odbora Damjan Volf je vložil stečaj za Primorje, Primorje Instalacije in Primorje Avtoservis.

Objavljeno
05. junij 2012 14.16
Katja Željan, Nova Gorica, Milka Bizovičar, gospodarstvo
Katja Željan, Nova Gorica, Milka Bizovičar, gospodarstvo
Ajdovščina - Ko je vodja stavkovnega odbora Primorja Damjan Volf danes vložil predlog za stečaj Primorja, Primorja Instalacije in Primorja Avtoservis, se je pojavilo ugibanje, ali bo sodišče njihove argumente sprejelo.

Podjetje se med drugim šteje za insolventno, če zaposleni ne dobijo treh plač, v Primorju so marčno še izplačali. Strokovnjak za insolvenčno pravo pojasnjuje, da se bo v tem primeru sodišče oprlo na druge okoliščine.

Na vprašanje Dela, kaj sledi danes vloženemu predlogu za začetek stečaja, je Damjan Volf odgovoril, da je zdaj na potezi sodišče, ki mora odločiti, ali so argumenti, ki jih navajajo predlagatelji stečaja, primerni za začetek stečajnega postopka. »Če se bo izkazalo, da so argumenti pravi, politiko pozivamo, da imenuje stečajnega upravitelja, ki bo znal po zdravi pameti razpolagati s premoženjem Primorja, ki ga je še kar precej. Vsak dan, ko ta agonija traja, je vržen stran, zato si prizadevamo, da bi stečaj izvedli v najkrajšem možnem času.«

Strokovnjak za insolvenčno pravo, ki ne želi biti imenovan, je dejal, da so okoliščine v Primorju že dolgo časa znane, in pričakujemo lahko, da bo sodišče zelo hitro izdalo sklep o začetku stečajnega postopka. Pojasnil je, da stečajni predlog na sodišču lahko vloži kateri koli upnik, ki pričakuje, da svojih terjatev ne bo mogel uveljaviti drugače kot v stečajnem postopku, sodišče pa nato ugotavlja, ali so izpolnjeni pogoji za to. Dolžnika tudi pozove k odgovoru, kar pa se je v primeru Primorja že zgodilo. Edini preostali član uprave podjetja Štefan Činč je namreč podpisal dokument, ki potrjuje insolventnost podjetja. Sogovornik je ob tem opozoril, da je Činčev podpis lahko sporen, saj s pravnega vidika organ družbe, ki ga predstavlja, ni kompetenten za odločanje, če je njegova zasedba okrnjena. To dejstvo sicer neposredno nima nobene povezave s stečajnim postopkom, je še dejal sogovornik in dodal, da lahko pričakujemo odločitev sodišča v dveh tednih, saj velja načelo hitrosti postopkov v stečajnih postopkih.

Čeprav je bilo v zadnjih dneh v Ajdovščini na lokacijah, kjer ima Primorje svoje prostore, precej živahno, ker so upniki odvažali opremo podjetja, ki se jo je dalo zarubiti, je danes vladalo zatišje. Od Deana Terčelja, vodje oddelka strojne dejavnosti v Primorju, nam ni uspelo izvedeti, niti koliko mehanizacije in opreme so odpeljali niti koliko zaplemb še lahko pričakujemo. Prav tako nam informacije ni uspelo pridobiti na pristojnem sodišču. Izvršitelj enega izmed upnikov je povedal, da upniki, ki imajo pravnomočne sklepe sodišča, na podlagi katerih lahko rubijo, kar na kraju samem izvedejo dražbo, kupec pa sme kupljeno takoj odpeljati. »Zaseže se lahko vse, kar je prodajljivo,« je pojasnil sogovornik in dejal, da je zanimanje predvsem za gradbeno mehanizacijo.

Na vprašanje, koliko časa se takšni rubeži smejo izvajati, eden od stečajnih upraviteljev v Sloveniji pojasnjuje, da dokler sodišče ne izda sklepa o začetku stečajnega postopka, ko je tudi imenovan stečajni upravitelj. Po naših informacijah bo v primeru Primorja to najverjetneje Rudolf Hramec, ki pa ni bil dosegljiv.

Sogovornik je pojasnil, da stečajni upravitelj popiše premoženje in ga da oceniti, vključno z morebitnimi hčerinskimi podjetji, skliče skupščine in najverjetneje zamenja vodstva podjetij, da ne bi nastajale zlorabe. Posebej je poudaril, da so vse pogodbe, sklenjene s podjetjem v stečajnem postopku leto dni pred začetkom postopka, lahko izpodbojne, in namignil, da je to eden izmed možnih razlogov, da vodstva odlašajo s sprožanjem teh postopkov. »Po mojih izkušnjah se največ nečednosti zgodi leto dni in kakšen dan več pred začetkom postopka.«

Na vprašanje, kakšne so v stečajnem postopku možnosti za hčerinska podjetja, ki dobro poslujejo, je sogovornik dejal, da pristanejo v stečajni masi, težava pa je, da so si podjetja med seboj v preteklosti dajala navzkrižna poroštva. V takšnem primeru se lahko zgodi, da upniki takoj želijo unovčiti te poroštvene pogodbe in od zdravih podjetij - porokov - zahtevajo takojšnje poplačilo dolgov. Kar pa lahko pomeni pokop tudi teh podjetij.

Še upajo na pomoč države

Sindikati in ajdovski župan Marjan Poljšak se zavzemajo za to, da bi na pogorišču Primorja čim prej nastala nova zgodba. »To je edina racionalna pot, da dobimo podjetje, ki bo znalo izkoristiti znanje delavcev Primorja. Če bo lastništvo novega podjetja tudi v rokah lokalne skupnosti, ni nobenega argumenta več, da država končno ne bi pomagala slovenskemu gradbeništvu. Seveda pa šele govorimo o malčku, ki prihaja iz plenic,« meni Volf. Župan Poljšak upa, da bo v nova podjetja - eno že deluje, drugo pa je v ustanavljanju - prezaposlenih od 50 do sto delavcev Primorja, nekaj naj bi jih prezaposlili še v hčerinsko podjetje Primorja Cestno podjetje Nova Gorica.