Vrednostni okvir reprograma Perutnine Ptuj 84 milijonov evrov

Dogovor z bankami upnicami je še skrivnost.

Objavljeno
11. marec 2014 23.41
regent/perutnina ptuj
Marjeta Šoštarič, gospodarstvo
Marjeta Šoštarič, gospodarstvo

Ljubljana – »Sestavni del reprograma posojil med Perutnino Ptuj in konzorcijem bank je tudi zaveza o zaupnosti med obema stranema,« je ob razkritju nekaterih podrobnosti iz dogovora z bankami upnicami v časniku Finance komentiral Roman Glaser, predsednik uprave Perutnine Ptuj (PP).

Po pisanju omenjenega časnika naj bi se banke upnice (konzorcij vodi Abanka) in prvi mož PP, ki bankam menda dolguje »približno 140 milijonov evrov«, le dogovorili o ureditvi medsebojnih razmerij.

Tako naj bi Glaser skupaj s člani uprave moral privoliti v nižjo plačo (za 30 odstotkov), v izredno revizijo in v to, da ga pri izvajanju načrta finančnega prestrukturiranja kot pooblaščenec bank nadzira nekdanji prvi mož Slovenske industrije jekla (SIJ) Tibor Šimonka.

Odprto pa ostaja vprašanje, koliko svežega kapitala bo potrebovala Perutnina za dolgoročno preživetje, in predvsem, kdo ga bo prispeval.

»Dokler dogovori niso končani in sporazum sklenjen, ne smemo razkrivati nobenih podrobnosti niti v Perutnini Ptuj niti v konzorciju bank ali katerikoli članici konzorcija. Kot visoko profesionalni poslovni sistem smo zavezani molčečnosti, in to dosledno spoštujemo. Prav tako spoštujemo druge obveznosti, ki jih redno izpolnjujemo do vseh deležnikov in tudi do bank. Kar pa lahko povemo in smo v javnosti že večkrat izpostavili, je vrednostni okvir reprograma, ki je predmet dogovarjanja Perutnine Ptuj in konzorcija bank, to je 84 milijonov evrov,« je pojasnil Glaser in dodal, da je sicer zadolženost na ravni skupine 110 milijonov evrov.

»Vse drugačne številke pa niso točne in nimajo nobene osnove v realnosti ter projekcijah prihodnjega poslovanja. Pomeni, da je razmerje med neto dolgom in ebitda v letu 2013 znašalo 4,62, kar je v primerjavi z večino slovenskih družb boljše, ebitda marža pa je 8,8-odstotna, kar je tudi v primerjavi z evropsko prehransko industrijo, ki ima povprečno 6,2-odstotno ebitda maržo, nadpovprečno. Tudi vsi drugi kazalniki kažejo na stabilnost in kontinuiteto poslovanja Perutnine Ptuj.«

Kot je povedal Glaser, je pri pripravi analize poslovanja in projekcij razvoja PP ter skupine Perutnina sodelovala zunanja svetovno uveljavljena svetovalna hiša, ki je za potrebe argumentiranega odločanja pripravila obsežen elaborat strateško-razvojnega načrta s tržnimi, proizvodnimi in finančnimi projekcijami za naslednjih pet let, kar je konzorcij potrdil.