Z novo tehnologijo v avtošole

Borut Jeglič, Foora: Pripomoček učiteljem vožnje olajša delo, kandidatom za voznike pa zmanjša stres pri učenju.

Objavljeno
06. februar 2015 17.04
David Arnež (L), Borut Jeglič in na prenosniku (preko skypa) Matic Pribošič Repovš so člani startup podjetja Foora. Ljubljana, Slovenija 3.februarja 2015.
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Ljubljana – Ekipa Foore želi s svojo rešitvijo zmanjšati stres pri učenju vožnje ter prispevati k večji prometni varnosti in manjšemu številu smrtnih žrtev na cestah. Odzivi slovenskih uporabnikov so zelo dobri, merijo pa na tujino, kamor se podajajo spomladi.

Ekipa Foore želi ustvariti svet, v katerem se bomo na cestah počutili varno in udobno. Zato so si zamislili spletno in mobilno rešitev za šole vožnje. »Najprej smo se pogovorili šolami vožnje po Sloveniji, o tem, kakšne težave imajo, kaj bi lahko izboljšali in podobno. Tako je nastala Foora, pripomoček za učitelje vožnje in za kandidate za voznike,« razlaga Borut Jeglič. Pripomoček učiteljem vožnje olajša spremljanje vsakega kandidata, saj ima lahko en učitelj 15 kandidatov za voznike. »Težko si za vsakega zapomnijo, kje je že vozil, katere napake je naredil, kaj morata še narediti … Doslej so si to pisali na listke, odrezke ipd., z našo rešitvijo jim to olajšamo, saj si vse te informacije enostavno beležijo in organizirajo kjerkoli in kadarkoli preko tabličnega računalnika,« pravi Jeglič.

Tudi kandidati za voznike lahko dobijo vse te informacije, doma, ko niso pod stresom. Takrat lahko na zemljevidu pogledajo, kje sta se z učiteljem vozila, kakšne napake naredil, kaj je bil cilj ure ipd. Tako lahko kandidat tudi hitreje napreduje, ker si storjene napake in nasvete učitelja vožnje laže zapomni in jih osvesti.

Učiteljem vožnje ponujajo paket mesečne naročnine s tablico, prenosom podatkov, aplikacijo, tako jim ni treba skrbeti za programsko in strojno opremo. Kandidati pa lahko do podatkov dostopajo prek spleta. Brezplačno si lahko ogledajo omejeno število voženj, lahko pa se naročijo na Foora PRO paket, ki jim zagotavlja temeljito in kakovostno pripravo na izpit, nasvete za odpravo napak, in podobno.

Fooro uporablja osem avtošol po Sloveniji. »Interesa pa je vse več,« pravi Jeglič in dodaja, da nove tehnologije niso ovira. »Smo zelo navdušeni, kako v avtošolah dojemajo nove tehnologije in jih tudi uporabljajo. Vsi učitelji, ki uporabljajo Fooro, jo uporabljajo vsak dan,« poudarja Jeglič. Ovira, na katero so naleteli, pa je toga zakonodaja na področju vodenja dokumentacije v šolah vožnje, ki mora biti na točno določenih fizičnih obrazcih. Zato že sodelujejo z agencijo za varnost v prometu, ministrstvom, policijo in vsemi, ki so udeleženi pri tem, da bi spremenili pravilnike in omogočili vodenje dokumentacije elektronsko. To bi tudi izboljšalo nadzor nad podatki, kajti dogaja se, da, na primer nočne vožnje vozijo ob 14h popoldne, na papirju pa je napisano, kot da je bila vožnja opravljena ponoči. Tudi zato je interes pri inšpektorjih velik.

Razvoj aplikacije za šole vožnje so financirali iz lastnih sredstev in vlagateljev (še) ne iščejo. Trenutno se izteka testno obdobje Foore, ki jo bodo v nadaljevanju financirali iz naročnin. Slovenija je zanje izhodišče oziroma preizkusni trg, cilj pa je tujina. Tja se bodo podali že spomladi, kam še niso določili, vsekakor pa najprej k sosedom.