Z zavlačevanjem dokapitalizacije Palome proti Poljakom

Sodna obravnava je bila že drugič preložena.

Objavljeno
08. april 2016 00.55
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana – Za danes predvidena sodna obravnava glede nadaljevanja zamrznjene dokapitalizacije Palome je bila spet preložena. To se je tako kot prvič zgodilo na zahtevo tožnikov, zato se že pojavljajo ugibanja, da gre za taktiko zavlačevanja, s katero želijo odgnati izbranega vlagatelja – poljski Abris Capital.

Izpodbojno tožbo na januarsko odločitev skupščine Palome, ki jo je podprl tudi Slovenski državni holding, da naj družbo s 15 milijoni evrov dokapitalizira Abris, so vložili trije delničarji: družba Nevija, Arca Capital Bohemia in družba MC storitve. Vsi trije se zavzemajo, da bi družbo namesto Abrisa dokapitaliziral slovaški Eco Invest. Ta je v zadnjem hipu za dokapitalizacijo ponudil 18 milijonov in kasneje lastnikom za prevzem družbe 4,1 evra za delnico, medtem ko so Poljaki ponudili 3,3 evra za delnico.

Tožniki so februarja dosegli tudi sodno zamrznitev dokapitalizacijskih postopkov do končne odločitve sodišča, Paloma pa želi zdaj doseči nadaljevanje. A obravnava je bila na željo tožnikov že drugič preložena, tokrat na 22. april. Prvič je bil odvetnik dveh tožnikov zaseden, tokrat pa so po pojasnilih prokuristke Nevije Nevene Tee Gorjup preložitev zahtevali, ker je Paloma v sredo predložila dodatno gradivo, ki da jim ga ni uspelo pregledati. Gorjupova zanika, da bi šlo za načrtno zavlačevanje. »To je izključno zaradi dokumentacije, ki je prišla včeraj, sicer smo bili zainteresirani za obravnavo,« je zatrdila.

Po izkušnjah pooblaščencev Palome ni običajno, da se v takšnih okoliščinah narok preloži, še zlasti, če gre za postopek z začasno odredbo, ki je nujen. Običajno se narok za obravnavo na sodišču izvede, stranki, ki trdi, da ni imela dovolj časa za odgovor, pa se dodelidodaten rok, v katerem lahko odgovori tudi še po naroku, dodajajo.

V Palomi želijo, da se o izvedbi dokapitalizacije čimprej odloči. »Imamo tehtne argumente in pripravili smo obsežno gradivo zato, da smo odgovorili na vse navedbe tožeče stranke, postopek z začasno odredbo pa je nujen. Neodgovorno do Palome je, da osebe, ki so izpodbojno tožbe vložile, onemogočajo, da se o zadevi čimprej odloči na sodišču. Prestavljanje obravnave pomeni resno tveganje, da se izbrani vlagatelj odloči naložiti kapital kam drugam, tega se zavedajo tudi osebe oziroma podjetja, ki so izpodbojne tožbe vložili,« pravijo v Palomi. Poudarjajo, da možna škoda za Nevijo znaša manj kot 1000 evrov, v primeru neuspešne dokapitalizacije pa bo škoda za Palomo več milijonov evrov. To po njihovih navedbah pomeni tudi stagnacijo družbe, ki zaposluje okoli 700 ljudi in je zelo pomembna za tamkajšnje okolje.