Zamanovi odvetniki vložili odškodninske tožbe proti bivšemu vodstvu RTH

Vložene odškodninske tožbe proti ekipi Aleša Bergerja, bivši direktor RTH, in proti nadzornikom pod vodstvom Milana Žnidaršiča.

Objavljeno
20. junij 2014 17.39
mpi_runik
Polona Malovrh, gospodarstvo
Polona Malovrh, gospodarstvo
Trbovlje - Odvetniška pisarna Zaman iz Ljubljane je danes v imenu vodstva Rudnika Trbovlje-Hrastnik (RTH) na okrožno sodišče v Ljubljani vložila odškodninske tožbe proti ekipi Aleša Bergerja, bivšega direktorja RTH in proti nadzornikom pod vodstvom Milana Žnidaršiča. Tožbe je na podlagi Deloittove revizije, ki je v petih od šestih primerov odkrila sum milijonskega oškodovanja, zahtevala Slovenska odškodninska družba (Sod).

Bojan Jelen, sedanji direktor RTH, do odločitve sodišča, ki je po njegovem edino pristojno, da presodi, ali so tožbe utemeljene ali ne, noče govoriti niti o imenih toženih niti o zneskih. »Treba je dokazati, ali je bila v poslovnih zadevah namerno povzročena gospodarska škoda oziroma zavestno oškodovanje ali je morda šlo za komercialne poskuse,« pravi Jelen.

Danes je minilo natanko šest mesecev, kar se je Sod, ki ga je tedaj vodil Tomaž Kuntarič, na seji seznanil s poročilom o posebni reviziji v podjetju, kjer je Sod edini družbenik. Na podlagi ugotovitev revizorja je uprava Soda Bojanu Jelenu, ki vodi RTH od oktobra lani, naložila vložiti odškodninske tožbe v ugotovljenih spornih primerih. Za to so imeli pol leta časa.

Revizija v letih 2008 do 2013 je ugotovila, da je RTH v hčerinski družbi Vitales kupil polovični družbeniški delež in ji odobril 80.000 evrov kratkoročnega posojila. Revizor je pod lupo vzel smotrnost in gospodarnost ter pravilnost postopka skupaj s slabitvijo celotne naložbe. V primeru druge hčere RTH Solar je revizor ugotovil za 460.000 evrov dospelih terjatev in poslov med materjo in hčerjo, ki so podlaga neplačanih terjatev do družbe Vinprom v višini 320.000 evrov; pod drobnogled je vzela tudi upravljanje s terjatvami iz naslova stavbnih pravic in povratne prodaje kupljenih fotovoltaičnih celic v vrednosti kar 250.000 evrov. Revizija je preverila smotrnost 300.000 evrov vrednih poslov iz naslova projekta pirolize med nizozemsko družbo MPI Management B.V. in rudniško hčerko Fortuna Pil ter donacije in sponzorska sredstva osebam, povezanim z bivšim poslovodstvom ter nadzorniki. Aleš Berger, bivši direktor, ki je po prenehanju mandata ostal v RTH kot vodja službe za varnost in zdravje pri delu, je za Delo že lani vse obtožbe ovrgel kot neutemljene. Bergerjeva pomočnika v revidiranem času sta bila Franci Blaznek in Tim Tomažin, ki ga je nasledil leta 2011, ko je Blaznek odšel za direktorja v Termoelektrarno Trbovlje.

Za Delo je Bojan Jelen o vloženih tožbah dejal: »Osebno mi je žal Vitalesa, ker je področje biomase še vedno pesprektivna dejavnost. Čudi me, da bivše vodstvo ni večkrat poskušalo izpeljati projekta pirolize, če mu že prvič ni uspelo. RTH Solar je bil strel v prazno, v primerih sponzorstev pa ni šlo za noben v nebo vpijoč znesek. Navsezadnje večina družb v državni lasti koga sponzorira - od HSE do Telekoma ...«