Zaposleni v Petrochemu zahtevajo zamenjavo vodstva

Anton Zakrajšek: Država je talec, škoda zaradi stavke bo velika. Vodstvo SDH krivdo vali na prejšnje vodstvo.

Objavljeno
21. avgust 2014 16.24
Dejan Karba, Ljutomer
Dejan Karba, Ljutomer
Lendava − Tudi po današnjem valu sestankov se Petrochem vse bolj bliža stečaju. Pomurski poslanci in lendavski župan Anton Balažek so se v Ljubljani ločeno sestali z upravo Slovenskega državnega holdinga (SDH), Lendavo je obiskal direktor zavoda za blagovne rezerve Anton Zakrajšek.

Predsednik uprave SDH Matej Pirc je najprej poslancem, nato pa še lendavskemu županu Antonu Balažeku sicer predstavil nekaj morebitnih rešitev za Petrochem, glavni dve sta bili prenos Petrochemovega finančnega stanja na slabo banko oziroma prodaja Naftine čistilne naprave. Zanjo naj bi se po informacijah blizu SDH potegovala lendavska občina, a je Balažek to za Delo zanikal: »Gotovo bomo nekaj denarja primaknili, nismo pa glavni kupec. Kot tudi čistilna naprava ni glavni krivec za nastalo situacijo v Petrochemu.«

Na dopoldanskem sestanku v Petrochemu se je danes (neuspešno) mudil direktor zavoda za blagovne rezerve Anton Zakrajšek, ki ga je spremljal Marko Naraločnik, ki na zavodu dela s Petrochemom. Če je Zakrajšek dal jasno vedeti, da je država zaradi zastoja Petrochema oziroma zaradi Petrochemovega dela, ki skrbi za blagovne rezerve (v nekaj več kot trimilijonskem poslu s Petrolom in Molom, ki naj bi trajal do 15. februarja 2015, bi Petrochem iz blagovnih rezerv iztržil približno 40.000 evrov), talec in da se tako ne more več nadaljevati, ker da bo škoda prevelika, so delavci, pred katere je poleg Zakrajška prvič stopil tudi direktor Petrochema Robert Serec, jasno ponovili: »S trenutnim vodstvom se ne bomo več pogajali. Država naj poskrbi za novo poslovodstvo in nov nadzorni svet Nafte, pa bomo nadaljevali pogajanja.«

SDH krivdo zvrača na delavce oz. nekdanje vodstvo Nafte

S sporočilom za javnost se je danes popoldan v zvezi z Nafto Petrochem oglasil tudi Slovenski državni holding (SDH). Zatrjujejo, da »v okviru svojih upravljavskih in zakonskih možnostih aktivno in z vso skrbnostjo« sodelujejo pri reševanju problematike v družbi Nafta Petrochem, poslovodstvu družbe pa da pomagajo iskati rešitve, kako prekiniti agonijo zaposlenih.

Kratkoročno rešitev SDH vidi v takojšnji prodaji industrijske čistilne naprave v Petišovcih, s čemer bi Petrochem pridobil potrebna sredstva za zagon kapitala. V zvezi s tem so, pravijo v SDH, zainteresirani družbi (Petrol, op.p.) in občini Lendava »podali pisno pobudo, da skupaj sodelujeta pri nakupu Industrijske čistilne naprave«. Na tem mestu naj dodamo, da občina nikakor ne bo sofinancer nakupa čistilne naprave, kot pravi župan Anton Balažek, ki takšne poskuse »lansiranja neresničih informacij« označuje za podle. Dodamo naj še to, da se čistilna naprava neuspešno prodaja že dlje časa.

Nadalje iz SDH, ki kot upravljavec Nafte Lendava - tako kot lastnik družbe (država) - menda ne sme in ne more »dati posojila ali izvesti dokapitalizacije, saj bi se to lahko s strani EU smatralo kot nedovoljena državna pomoč in bi EU lahko zahtevala vrnitev 10 milijonov evrov, ki jih je država leta 2011 vložila v družbo Nafta Lendava, ta pa v družbo Nafta Petrochem«, še sporočajo, da težave Nafte Petrochem, d. o. o. »izhajajo iz preteklosti, kar kažejo tudi kazenske ovadbe, ki so bile podane v letošnjem letu«. Na tem mestu naj spomnimo, da je tožilstvo večino ovadb oz. vse zavrglo, bivši generalni direktor Nafte Cveto Žalik pa je za Delo o tem povedal, da »le čevlje sodi naj kopitar« ter SDH svetoval, naj namesto nazaj, gledajo naprej v smeri rešitve. Če vse te bombastične navedbe držijo, naj gospode spomnim, da že mesece, odkar so bile ovadbe vložene, ni bilo nobenega odziva s strani organov pregona. Kaj je zdaj na tem? Spet samo govorice?« dodaja Žalik.

Po besedah stavkajočih delavcev je v SDH-jevem sporočilu za javnost »najnizkotneje to, da za situacijo krivijo nas«. SDH v pismu javnosti namreč sporoča, da so bili prek poslovodstva Nafte aprila letos seznanjeni z likvidnostnimi težavami, a »stanje je poslabšala opozorilna stavka aprila 2014. Temu je sledila odpoved naročil enega večjih kupcev v Sloveniji zaradi negotovosti dobav«. Prav tako naj bi stavka »v določeni meri« bdela nad začasno zaustavljenim postopkom prodaje čistilne naprave oz. Nafte Petrochem.