Zemanta prodala svoj prvi produkt, Eurosender v pogovorih z velikimi

V Zemanti se bodo posvetili novemu produktu, zato iščejo nove kadre. Eurosender pa bi lahko dodal letalske storitve.

Objavljeno
16. september 2016 19.46
Urša Kosec, Boštjan Špetič (L) in Andraž Tori iz podjetja Zemanta. Ljubljana, Slovenija 19.aprila 2016. [Špetič Boštjan,Kosec Urša,Tori Andraž,Zemanta,podjetja,mladi poslovneži,mladi,prenosni računalniki,Apple]
Barbara Pavlin
Barbara Pavlin

Ljubljana – Med podjetji, ki so orala ledino start-up podjetništva pri nas, je Zemanta Boštjana Špetiča in Andraža Torija, ki je pred kratkim ameriškemu podjetju Sovrn uspešno prodala svoj prvi produkt, pametnega pomočnika za blogerje, in mrežo uporabnikov.

Pametni pomočniki, ki blogerjem pomagajo pri pisanju in opremljanju vsebin, so bili Zemantin prvi produkt, ko so v letu 2007 zagnali podjetje. Sedem let kasneje so spremenili poslovno strategijo in se preusmerili v orodja za promocijo vsebin in domorodno oglaševanje. Tako ponujajo vseobsežno platformo, ki oglaševalcem omogoča kupovati, upravljati in optimizirati promocijo vsebin.

Kot je dejal tehnični direktor in soustanovitelj Andraž Tori, postajajo tehnologije, ki razumejo človeški jezik, danes vseprisotne. Zemanta pa je bila nekaj let na čelu teh trendov.

Sovrn je poslovni partner 80.000 neodvisnim spletnim stranem in založnikom, v Zemanti pa so zadovoljni, da se bodo blogerska orodja razvijala naprej. Ameriško podjetje bo namreč vložilo v razvoj novih možnosti za vstavljanje kontekstualno povezanih člankov, fotografij in videov v spletne objave.

Zemanta pa se bo po prodaji posvetila novemu produktu, platformi Zemanta One, zato iščejo podatkovnega raziskovalca oziroma inženirja/ko in upravljalca/ko produktov.

Eurosender išče nove priložnosti za razvoj

Tudi zagonsko podjetje Eurosender se uspešno širi v tujini in zaposluje. Pred kratkim je ekipa uspešno zaključila program za tehnološka podjetja v logistiki v pospeševalniku Rocketspace, katerega alumniji so podjetja, kot sta Uber in Spotify. Skupaj z ostalimi podjetji iz programa, s področij pametnih skladišč, pametnega transporta in pametne trgovine, so na demo dnevu javno predstavili svoje rešitve. Te bi jim lahko odprle vrata za sodelovanje z logističnimi velikani, kot so Lufthansa Cargo, Kaleido in MAN.

»Čas, ki smo ga preživeli v Rocketspacu, je zelo dragocen za povezovanje z velikimi logističnimi podjetji,« pravi direktor podjetja Tim Potočnik in dodaja: »Inovacije, ki jih prinašamo start-upi in želja velikih po spremembah, so dobra osnova za sodelovanje in spremembe v logistični panogi.« Tako so že v pogovorih z enim od velikih logističnih podjetij, a zaenkrat še ne morejo razkriti podrobnosti. V sodelovanju z morebitnim partnerjem razvijajo pilotni projekt, ki bi povezal Eurosenderjeve rešitve s storitvami, ki jih ponuja logist. Če bo do partnerstva prišlo, bo Eurosender lahko ponujal tudi letalske pošiljke.

Eurosender je spletna platforma, ki omogoča preprosto in do 70 odstotkov ugodnejše pošiljanje paketov in palet od vrat do vrat. Pred kratkim sta vanj vložila dva vlagatelja. Nemški zavarovalniški velikan Ergo je vložil 200.000 evrov, sklad Fil Rouge Capital pa 100.000 evrov.

To je Eurosenderju omogočilo nadaljevanje intenzivne širitve znotraj Evropske unije, še posebej pa na trgih Romunije, Hrvaške in Portugalske. Podjetje zaradi hitre širitve zaposluje nove programerje in tržnike. Ob uspešnem partnerstvu pa se bodo širili še v ostale evropske države in tudi čez lužo.

Preverjali bodo potencial slovenskih start-upov

V Ljubljani pa se bodo konec meseca mudili predstavniki največjega evropskega pospeševalnika, specializiranega za visoko tehnološke hardware start-upe, HighTech XL Accelerator. V petek, 30. septembra, bodo preverjali, kakšen je potencial slovenskih zagonskih podjetij, ki razvijajo strojno opremo (hardware).

Med vsemi prijavljenimi bodo izbrali deset najobetavnejših podjetij, ki si bodo s kratkimi predstavitvami (pitchi) skušala zagotoviti mesto v naslednjem programu pospeševalnika. Prijave zbirajo do 20. septembra, več na www.startup.si.

V letu 2015 sta bili v pospeševalnik sprejeti dve start-up podjetji iz Slovenije, in sicer Pel3o in Gotoky, ki je bil tudi proglašen za najboljši start-up generacije 2015.