Zmagale rastline, ki ne potrebujejo dodatne nege

Na startup vikendu z naslovom Več kot narava je zmagal ekipa Nature bond, ki je razvila rastline, za katere ni treba skrbeti.

Objavljeno
26. oktober 2015 12.45
jer-Vrtnice, Arboretum Volčji Potok
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Barbara Pavlin, gospodarstvo

Ljubljana - Na startup vikendu z naslovom Več kot narava je zmagal ekipa Nature bond, ki je razvila rastline, za katere ni treba skrbeti. Julija Jakopin, Gašper Grubelnik, Alenka Žnidarčič, Matija Del Negro, David Cvetko in Marko Vuleta so uporabili tehnologijo gojenja rastlin v sterilnih in zaprtih pogojih, ki v kombinaciji z lesenim ohišjem in sodobnim dizajnom ponuja inovativno dekoracijo.

»Na fakulteti smo s tehniko gojenja rastlinski tkivnih kultur preverjali obstojnost določenih rastlin in ko sem tri tedne preverjala svojo vrtnico, sem ugotovila, da ne potrebuje nobene dodatne oskrbe, hkrati pa zelo lepo izgleda. Tako se je porodila ideja o rastlinah v bučki,« pravi Julija, študentka Biotehnologije in idejna vodja zmagovalne ekipe.

Drugo mesto je zasedla ideja z različnim naborom izdelkov iz odpadkov, ki nastanejo pri pridobivanju oljčnega olja. Za zdaj so razvili izdelavo peletov, aromatiziranih briketov za oglje in čiščenje odpadne vode, ki jo nato uporabimo za zalivanje oljk.

Tretjeuvrščena ekipa pa je pripravila Poo Cap - lesene izdelke za lažje pobiranje in hranjenje pasjih iztrebkov. Razvili so tri različne prototipe, ki so vsi funkcionalni in omogočajo ekološko deponiranje iztrebkov. Preostale sodelujoče ekipe so pripravile tudi miselne uganke in izzive v naravi, leseni prenosni kavni avtomat in pa spletno stran, ki bi povezala kmetovalce, prodajalce in potrošnike na enem mestu.

Startup vikend je potekal na Biotehniški fakulteti v Ljubljani in je bil že tretji dogodek take vrste, ki ga je organizirala ekipa Biostartup. Sestavljajo jo študenti Univerze v Ljubljani (UL), ki so svoje delovanje posvetili promociji podjetništva med mladimi, s poudarkom na naravoslovnih temah.

Udeleženci, pretežno študentje UL, so ob pomoči strokovnih mentorjev, podjetnikov in akademikov razvijali svoje poslovne ideje, ki so na kakršenkoli način povezane z naravo in naravnim. Približno 40 udeležencev, ki so se razdelili v šest ekip, je na zaključni prireditvi svoje ideje predstavilo komisiji. Med 13 predstavljenimi idejami jih je bilo tudi nekaj med njimi so bile predstavljene kot odgovor na izzive podjetij Etol, Mojačokolada.si in Varissh.