Profil : George Soros

Milijarder, vlagatelj, špekulant in filantrop George Soros je prejšnji teden zbodel tudi Evropsko unijo.

Objavljeno
04. julij 2011 10.19
Posodobljeno
04. julij 2011 10.45
Karmen Lugarič, Delo.si
Karmen Lugarič, Delo.si
Milijarder, vlagatelj, špekulant in filantrop George Soros je prejšnji teden zbodel Evropsko unijo, ko je napovedal, da bo morala Grčija po vsej verjetnosti na koncu izstopiti iz evrskega območja, Evropsko unijo pa je pozval k iskanju plana B za rešitev evra. Dejal je še, da ima evro vgrajeno napako že od samega začetka, saj ni bil podprt s politično unijo ali skupnim finančnim ministrstvom.

Špekuliranje

80-letni Soros je javnosti znan predvsem kot mož, ki je leta 1992 s prodajami funta na kratko zlomil britansko centralno banko, britansko vlado pa prisilil k izstopu iz ERM-območja in k razvrednotenju funta. Zaslužil je milijardo dolarjev. Med azijsko finančno krizo leta 1997 ga je malezijski premier obtožil zlorabe bogastva, ki ga je imel Soros v upravljanju.

Zgodnje življenje

Soros se je rodil leta 1930 na Madžarskem v judovski družini. Pri 14 letih se je srečal s smrtjo, ko so nacisti v Budimpešti preganjali Jude. Družina Soros se je rešila, ker se je predstavila kot krščanska; oče si je spremenil priimek iz Schwartz v Soros. Leta 1949 je Soros že študiral filozofijo v Londonu. Za ta leta pravi: »Star sem bil 17 let, brez denarja, prijateljev in prihodnosti. Čutil sem, da sem se dotaknil dna. Ta občutek je zaznamoval moje življenje. Najbolj me je strah, da bi se to obdobje ponovilo,« je povedal v biografiji.

Poslovna pot

A se ni ponovilo. Od takrat je nizal samo uspehe. Leta 1956 je odšel na Wall Street, kjer je postal strokovnjak za evropska tržišča. Od leta 1963 je deset let delal za investicijsko banko Arnhold and S. Bleichroder, kjer je postal tudi podpredsednik. Dejal je, da je boljši vlagatelj kot filozof ali izvršni direktor. Leta 1967 je banko prepričal, naj odpre off-shore investicijski sklad, ki bi ga on vodil. Dve leti zatem ga je dobil v upravljanje, po zaostreni zakonodaji (ko ni mogel več voditi sklada, kot je hotel), pa je odstopil in ustanovil zasebni investicijski sklad Quantum. Ta je še danes znan kot skupina Quantum, ki ji Soros svetuje. Leta 2007 je sklad vrnil skoraj 32 odstotkov, s čimer je Soros zaslužil skoraj tri milijarde dolarjev. Soros ima po zadnjih ocenah 14,5 milijarde dolarjev premoženja.

Alternativec?

Kljub vsemu manipuliranje z denarjem nikoli ni bilo tisto, kar si je Soros želel početi. »V tem sem dober, vendar so moji pravi interesi drugje,« je rekel ob neki priložnosti. Filozofija ga zanima od mladosti, vendar tisti, ki so brali njegove eseje, pravijo, da bi bilo bolje, če se z njo ne bi resneje ukvarjal. S filantropijo oziroma doniranjem denarja v dobrodelne namene se je začel ukvarjati po uspehu na borzi. Najbolj so si ga zapomnili po projektih, ki so odpirali postkomunistične družbe, na primer uvajanje novih učbenikov na Madžarskem ali uvajanje interneta na 33 regionalnih fakultetah v Rusiji. Vendar pred njim še vedno svarijo. Nobelov nagrajenec za ekonomijo Paul Krugman je dejal, da obstajajo vlagatelji, ki ne le, da izkoriščajo valutne krize, ampak se trudijo, da bi do njih prišlo. Za zabavo in dobiček. Soros je dvakrat ločen in oče petih otrok.