Avtomatizacija za delovanje po načelu nič napak

Industrijska avtomatizacija znižuje proizvodne stroške, optimalno izrablja proizvodne zmogljivosti, povečuje produktivnost, zagotavlja kakovost izdelkov

Objavljeno
23. november 2012 15.39
lvi_revoz
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Cveto Pavlin, gospodarstvo

Ljubljana - Olimpijsko geslo višje, hitreje, dlje bi se v avtomatizaciji v industriji lahko glasilo produktivneje, kakovostneje in dobičkonosneje. Za doseganje teh ciljev se podjetja morajo na hitro spreminjajoče se razmere na trgu in čedalje krajše proizvodne cikle odzvati s prožnimi proizvodnimi strukturami, to pa lahko dosežejo le, če imajo na voljo avtomatizirano in prilagodljivo proizvodnjo.

Nekatere ocene kažejo, da v Sloveniji glede avtomatizacije za razvitimi zahodnimi državami zaostajamo za več kot deset let. Kriza je ta zaostanek še poglobila, saj večina slovenskih podjetij premalo vlaga v sodobne tehnologije, stroje in opremo, ki omogočajo večjo avtomatizacijo. Brez avtomatizacije pa ni večje produktivnosti in kakovosti izdelkov in s tem tudi večje konkurenčnosti. Avtomatizacija podjetjem prinaša nemoteno proizvodnjo, veliko natančnost proizvodov, večjo fleksibilnost glede na zahteve trga in ne nazadnje večji dobiček in večjo dodano vrednost. V številnih primerih avtomatizacija proizvodnje rešujeta težave, povezane s proizvodnjo zdravju škodljivih izdelkov in z nevarnimi delovnimi razmerami.

Zaradi avtomatizacije manj zaposlenih

V družbi Lama Avtomatizacija, ki je v lasti britanske skupine Titus, menijo, da v Sloveniji glede avtomatizacije ne zaostajamo za drugimi evropskimi državami. Njihovi slovenski kupci so podjetja, ki so uspešno vključena v mednarodne dobaviteljske verige v avtomobilski in elektro industriji, kar jim omogoča ustrezno avtomatizirana proizvodnja. Pravijo, da so njihove rešitve za avtomatizacijo kombinacija inovativnih razvojnih rešitev, interno razvitih in izdelanih modulov, ter nabavljenih modulov in komponent, kot so na primer manipulatorji, dozatorji, obdelovalne in nadzorne enote prizananih evropskih in japonskih dobaviteljev. So pomemben partner za avtomatizacijo podjetjem iz avtomobilske, elektro in kovinskopredelovalne industrije, proizvajalcem komponent za belo tehniko in medicinskih naprav.

Avtomatizacija proizvodnih procesov, ki v industriji znižuje proizvodne stroške, optimalno izrablja proizvodne zmogljivosti, povečuje produktivnost, zagotavlja ponovljivost in kakovost izdelkov, omogoča zahtevnejše proizvodne operacije in atraktivnejše izdeke, hkrati pomeni, da v podjetjih z manj ljudmi naredijo več. To v praksi pomeni, da zaradi določene avtomatizacije procesov v prenekaterem podjetju tudi v prihodnje načrtujejo zmanjševanje števila zaposlenih v neposredni proizvodnji. Vendar to lahko hkrati pomeni, da se povečuje število zaposlenih v upravljanju, tehnični pripravi, nadzoru in vzdrževanju avtomatiziranih proizvodnih sistemov. Za ta opravila so potrebni bolj izobraženi in usposobljeni delavci, ki morajo pogosto imeti specialna znanja, kot je na primer mehatronika.

Ključnega pomena za večjo avtomatizacijo proizvodnje v Sloveniji je, da se ustvari okolje, v katerim bodo podjetja lahko uspešno pridobivala podporo za investicije v nove izdelke in izboljšave obstoječih proizvodnih procesov tudi s pomočjo avtomatizacije z namenom znižanja stroškov, izboljševanja kakovosti izdelkov in povečanja produktivnosti. Vloga bank je pri financiranju teh naložb izjemno pomembna.

Dobra avtomatizacija nekaterih panog

V Sloveniji so proizvodni procesi v nekaterih industrijskih panogah kar dobro avtomatizirani, kot so na primer farmacevtska, avtomobilska, elektro, strojna, kemična, prehrambna, livarska, papirna, kovinskopredelovalna in še nekatere druge. Imamo tudi nekaj podjetij, ki so specializirana za industrijsko avtomatizacijo in tudi za avtomatizacijo nasploh, kot so na primer Inea, Lama Avtomatizacija, Metronik, Festo, Kolektor Sinabit, SAR Avtomatizacija, Elcon, OPL, Ema, Ino Žiri in še nekatera druga.

Posamezna od teh podjetij so se specializirala za posamezna področja industrijske avtomatizacije. Lama Avtomatizacija se usmerja v zagotavljanje rešitev za avtomatsko sestavo preciznih komponent manjših dimenzij, ki se uporabljajo predvsem v elektro in avtomobilski industriji, v industriji medicinskih naprav in v segmentu kovinsko predelovalne industrije. Prizadevajo si delovati po načelih dolgoročnega partnerstva s kupci, da bi se lahko integrirali v njihov proces in vključili v zgodnje faze razvoja izdelka in procesa proizvodnje ter v ključne točke validacije procesa in izdelka v skladu s principi APQP (Advanced product quality planning) oziroma naprednega planiranja kakovosti.

Za učinkovitost in uspešnost razvoja stroja za avtomatsko sestavo je namreč ključnega pomena, da se osnovne zakonitosti avtomatske sestave upoštevajo že v zasnovi izdelka in v načrtovanju vseh faz njegove izdelave. Tako je mogoče hitreje priti do rešitve za avtomatizacijo, ki bo zadostila pričakovanjem kupcev po večji produktivnosti in kakovosti. Avtomatizacija omogoča tudi sestavo izdelkov, ki jih ročno ali polavtomatsko sploh ne bi mogli sestavljati, ker jih ni mogoče ali pa se jih ne sme prijeti z roko.

V avtomatizaciji ni univerzalnih rešitev

Lama Avtomatizacija približno 30 odstotkov realizacije opravi za proizvodnjo v matični družbi Lami Dekani, ki izdeluje okovje za pohištvo, blažilce in druge komponente. Polovico prodaje realizira s projekti za kupce iz avtomobilske, elektro in kovinsko-obdelovalne industrije v Sloveniji, približno 20 odstotkov pa za kupce zunaj meja Slovenije. Ta delež narašča. Lama Avtomatizacija, ki ima 68 zaposlenih, je v poslovnem letu 2011-12, ki se je končalo 31. marca letos, dosegla 6,1 milijona evrov prihodkov. Predvidevanja za tekoče poslovno leto kažejo na povečanje prodaje za šest odstotkov v primerjavi s predhodnim poslovnim letom. Matična družba Lama Dekani je v poslovnem letu 2011-12 ustvarila 52,2 milijonov evrov prihodkov iz prodaje in 609.000 evrov dobička.

Med specialisti za avtomatizacijo je že več kot dvajset let tudi Inea, ki deluje na področjih industrijske avtomatizacije, računalniškega vodenja procesov, proizvodne informatike in industrijske energetike. Njeni sistemi oziroma rešitve, teh je več kot 750, so navzoči na štirih celinah. V Inei se zavedajo, da v avtomatizaciji ni univerzalnih rešitev, ki bi ustrezale vsem podjetjem. Zato je najpomembnejša prilagojenost rešitev posebnim potrebam panoge oziroma podjetja.

V Inei lastni tehnološki razvoj izvajajo na programskih orodjih za procesno avtomatizacijo, na naprednih algoritmih procesnega vodenja, pri vodenju v energetiki in specialnih modulih za daljinski nadzor. Opravljajo celotni nabor dejavnosti, ki jo zahtevajo taki izdelki od razvoja in uvajanje v proizvodnjo do servisiranja z vso potrebno tehnično podporo.

Avtomatizacija tudi v primarnih operacijah

V zadnjem času v Lami Avtomatizaciji opažajo, da narašča kompleksnost avtomatskih montažnih strojev, tako v smislu materialov, ki se pojavljajo na eni liniji, kot v smislu števila operacij na liniji in števila točk za nadzor kakovosti. Včasih se je kontrola kakovosti vgradila za končni sestavljenec, zdaj pa se nadzor dimenzij, trdnosti, tesnosti, temperature, odpornosti in podobnega izvaja že na posameznih operacijah znotraj linije s čedalje bolj preciznimi optičnimi, senzorskimi, laserskim in drugimi merilnimi inštrumenti. Pričakovanja kupcev gredo v smeri višjih taktov, od 5000, včasih tudi do 10.000 kosov na uro, in delovanja po principu nič napak.

V zadnjem obdobju opažajo tudi trend avtomatizacije v tako imenovanih primarnih operacijah, kot je litje, brizganje plastike ali izsekavanje. Omeniti pa velja tudi, da je avtomatizacija proizvodnje pomemben korak v izboljševanju pogojev dela in zdravja zaposlenih.

Če je bil konec prejšnjega stoletja zaznamovan s tekmo dobaviteljskih verig, vse kaže da bo to stoletje zaznamovano s tekmo tehnologij in v tem okviru predvsem rešitev za avtomatizacijo proizvodnje. Razvijali se bodo novi izdelki, medtem ko bodo tehnologije za proizvodnjo kot rešitve po meri dostopne na trgu, dokler se ne bo začela izvajati vertikalna integracija tako imenovanih »solution providerjev«.