Delodajalcem primanjkuje ustreznih kadrov

Potrebnega bo več sodelovanja med izobraževalnimi ustanovami in podjetji.

Objavljeno
30. maj 2013 03.22
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Barbara Pavlin, gospodarstvo

Ljubljana – Raziskava Manpower razkriva, da se pomanjkanje ustreznih kadrov stopnjuje, kar negativno vpliva na učinkovitost podjetij.

Slovenski delodajalci imajo največ težav pri iskanju inženirjev, kvalificiranih in proizvodnih delavcev.

Več kot tretjina delodajalcev od skoraj 40.000, ki so sodelovali v raziskavi, poroča, da imajo zaradi pomanjkanja ustreznih kadrov težave pri zaposlovanju – tokrat je delež največji od začetka svetovne gospodarske krize.

Slovenski delodajalci so v raziskavi sodelovali že tretjič, 24 odstotkov pa se jih spopada s težavami, kar je za dve odstotni točki manj kot leto prej. Največ težav imajo pri iskanju inženirjev, kvalificiranih in proizvodnih delavcev.

»Nekatera podjetja so od začetka gospodarske krize delovala z manj zaposlenimi, kot je optimalno, in zdaj nujno potrebujejo nove kadre za obvladovanje povečevanja obsega dela,« razmere opisuje direktorica prodaje v družbi Manpower Slovenija Romana Šercelj in dodaja: »Prav tako je postalo jasno, da morajo podjetja povečati svoj vložek, da bi privabila in ohranila svoje najboljše kadre. Konkurenca drugih podjetij, ki prav tako želijo povečati število ustreznih kadrov, je namreč vse močnejša. To predstavlja več priložnosti za iskalce zaposlitve, in sicer na vseh področjih, ki jih delodajalci težko zapolnijo.«

Več kot polovica naših delodajalcev omenja pomanjkanje tehničnih znanj kot najpogostejši razlog za težave pri zaposlovanju. Sledita pomanjkanje »mehkih« veščin in izkušenj.

»Slovenski delodajalci se morajo zavedati vrednosti znanja in izkušenj v svojih podjetjih,« meni Šercljeva in dodaja: »Ob veliki brezposelnosti vsak četrti delodajalec ne najde kandidatov z ustreznimi veščinami. Demografske spremembe in neuspešno sodelovanje med izobraževalnim sistemom ter podjetji sta med razlogi za neusklajenost.«