Dragonja pri obrtnikih, ki omenjajo proteste

OZS bo, če se stopnja nepremičninskega davka za gospodarske objekte ne bo znižala, težko preprečila proteste.

Objavljeno
26. marec 2014 11.44
Posodobljeno
26. marec 2014 11.44
Aleš Stergar, gospodarstvo
Aleš Stergar, gospodarstvo

Ljubljana − Pritiski obrtnikov in malih podjetnikov proti 0,75-odstotni davčni stopnji za proizvodne nepremičnine so tolikšni, da če bodo sprejeti, protestov, žal, ne bo mogoče preprečiti, je ministru za gospodarstvo Metodu Dragonji ob njegovem obisku na seji UO OZS pojasnil njegov predsednik in podpredsednik obrtno-podjetniške zbornice Branko Meh.

Minister Dragonja je na seji vlade neuspešno zagovarjal nižjo davčno stopnjo za gospodarstvo, očitno pa še ni obupal, saj je obrtnikom in podjetnikom dejal, da bo v nadaljnjem zakonodajnem postopku treba prepričevati poslanske skupine. Pri tem pa je za pomoč zaprosil prav nje.

Metod Dragonja je obrtniško-podjetniško delegacijo sprejel kmalu po nastopu ministrske funkcije. Na tokratni seji jim je obljubil, da bodo o vseh drugih nerešenih vprašanjih prav kmalu lahko temeljiteje razpravljali na svetu za malo gospodarstvo, katerega ustanovitev je predlagala prav OZS. Tako so mu razpravljavci obrtniško-podjetniške zbornice probleme bolj alil manj le nanizali.

Davčne stopnje za rezidenčne in nerezidenčne nepremičnine so se takoj izenačile, ker je to očitno v interesu odločevalcev. Poslovne nepremičnine pa ostajajo preveč obdavčene. Anketa med več kot tisoč člani OZS je pokazala, da bo nova obdavčitev povprečno dvainpolkrat višja kot doslej. Vsakič, ko se govori o olajšavah, se pogoji samo poslabšajo, je bilo slišati Janeza Marinčiča.

Državni svetnik Alojz Kovšca je opozoril na sicer uzakonjeno pavšalno obdavčitev, ki pa ni primerna za obrtnike, temveč za uradnike s popoldansko obrtjo. Uspešnejši modeli, na primer avstrijski, omogočajo manj knjigovodstva (in dela za knjigovodske servise) in več dela za obrtnike.

Dualnega izobraževalnega sistema, ki je temelj uspeha v Avstriji in Nemčiji, OZS, ki je zdaj prostovoljna zbornica, preprosto ne more sama vzdrževati. Nevzdržno je tudi, da mladi s poklicno izobrazbo ne morejo študirati. V Franciji je to možno in pomeni, da se mladi z osemnajstimi leti lahko osamosvojijo. Tudi ministru Dragonji ni čisto jasno, zakaj pošiljajo slovenske vajence v avstrijsko Radgono, ko pa vendar toliko vlagamo v izobraževanje.

Obrtniki bi Sklad obrtnikov in podjetnikov vzeli še bolj za svojega, če bi lahko postal prava finančna ustanova, pa to kljub odločbam ustavnega sodišča ni. Na drugi strani pa je mogoče zaznati pri posameznih bankah prikrito oderuštvo, ko hitijo z opomini in visokimi stroški zanje. Ministrstvo ne more biti mediator, je pa Metod Dragonja dejal, da se bo po potrebi vključevalo v govorilne ure v Banki Slovenije. Res je treba zaščititi tudi podjetja in podjetnike!

Dare Stojan je opozoril na zaostajanje pri izvozu visokotehnoloških proizvodov, ki naj bi jih bilo o zadnjih statistikah le pet odstotkov. A podatek se zdi Metodu Dragonji sporen. Nenazadnje je vsaj izvoza zdravil za deset do 12 odstotkov v strukturi izvoza in zdravila so vedno visokotehnološki proizvod. Bo treba preveriti statistiko.

Da evropska sredstva niso najbolje izkoriščena, je dejstvo. A je Slovenija vendarle v zlati sredini. Minister je pojasnil, da se veliko dela, da denar ni neizkoriščen samo zaradi birokratskih ovir. Veliko tega denarja je šlo za infrastrukturo – več za lokalno, državna pa je medtem propadla. Tudi v prihodnosti bo z infrastrukturo veliko dela, s tem pa tudi za gradbeništvo, ki ga bo treba oživiti. Perspektivo vidi minister še v lesu in odpravi anomalij na vertikalni liniji.

Vlado Mandič je opozoril, da (drage) davčne blagajne niso primerne za najmanjše storitvene obrtnike. Minister Dragonja se je strinjal, da stvari ne kaže zaostrovati in da bi bili tudi paragonski bloki dovolj. Tudi v boju proti sivi ekonomiji, ki ga je prevzel, ne napoveduje česa prav radikalnega.

Andreju Klobasi ne gre v glavo, kako imajo lahko v državnih zdravstvenih ustanovah zaposleni zdravniki registrirane espeje. Minister Metod Dragonja, ki funkcije ni prevzel iz udobja, se strinja, da bi morala vlada v zdravstvu postaviti jasno mejo med javnim in zasebnim sektorjem. Sam se bo boril za učinkovit javni sektor.