Logistiki je treba dati pravo vrednost

Trend razvoja logistike je, da se preskrbne verige preoblikujejo v preskrbna omrežja.

Objavljeno
17. maj 2013 18.50
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Pošta Slovenije in čedalje aktivnejše Slovensko logistično združenje (SLZ), ki šteje že več kot 70 članov, sta na sedežu Pošte Slovenije v Mariboru pripravila posvet z naslovom Logistika jutri, na katerem je bila podeljena tudi nagrada Logist leta 2012. Predavanje o logistiki v prihodnje sta pripravila dekanja fakultete za pomorstvo in promet dr. Elen Twrdy in dekan fakultete za logistiko dr. Bojan Rosi.

Pobudo za posvet, ki se ga je udeležilo več kot 30 logistov, je dalo Slovensko logistično združenje, k organizaciji pa je pritegnilo tudi Pošto Slovenije. Skupna ambicija članov Slovenskega logističnega združenja in Pošte Slovenije je nadgradnja znanja o logistiki, zato oboji namenjajo širjenju uporabnih znanj o logistiki veliko pozornosti.

Posveta, v okviru katerega so si udeleženci ogledali tudi Poštni logistični center Maribor, so se udeležili člani Slovenskega logističnega združenja, predstavniki Fakultete za logistiko Univerze v Mariboru in Fakultete za pomorstvo in promet Univerze v Ljubljani, vodstvo Pošte Slovenije, direktorji različnih logističnih podjetij, strokovnjaki za logistiko in drugi posamezniki, ki jih zanima logistika.

Logistično združenje ima že več kot 70 članov

Po mnenju predsednika Slovenskega logističnega združenja Igorja Žule je logistika kot panoga izjemno pomembna, vendar ji v Sloveniji še vedno ne priznavajo prave vrednosti. »Logistična stroka in gospodarstvo sta še vedno preveč na različnih bregovih. Še posebno kadar gledamo na logistiko bolj celovito, tudi z vidika vključevanja industrije. Optimizacija logističnih procesov pri poslovanju lahko pomembno vpliva na poslovanje, vendar je pogoj za akcijo predvsem zavedanje vodstva podjetja, kakšne rezerve ima logistika.

Tudi zato je ključna naloga Slovenskega logističnega združenja povezovanje vseh udeležencev v preskrbovalnem procesu ter širjenje in promocija predvsem znanja. Slovenci smo željni znanja in znamo dobro delati, kadar za to vidimo smisel. Zato je ravno zdaj, ko je kriza, ko je okolje polno negativnih informacij, čas in priložnost, da začnemo nekaj pozitivnega, nekaj dobrega za slovensko gospodarsko okolje,« je dejal Igor Žula.

Člani Slovenskega logističnega združenja, katerega dejavnost je bila na novo vzpostavljena sredi januarja letos, prihajajo iz Pošte Slovenije, BTC Logističnega centra, Engrotuša, Krke, Pivovarn Laško in Union, Mercatorja, Leka, LL Grosista, Kobal Transportov, DHL Logistike Slovenija, Schenkerja Slovenija, Gospodarske zbornice Slovenije – Združenja za transport, Trineta, Soda, 3 Logita, Loma consultinga, 3 Projekta in iz še nekaterih drugih slovenskih in tudi tujih podjetij. SLZ, ki ima sedež v BTC Logističnem centru, ima že več kot 70 članov. Nekateri med njimi se bodo udeležili tudi enega največjih logističnih sejmov na svetu, ki bo v začetku junija v Münchnu.

Razvijati je treba nove storitve

»Niti Pošta Slovenije ni več zgolj klasičen logist, s čimer sta mišljena predvsem prevoz in dostava poštnih pošiljk, ampak čedalje bolj stopa v ospredje kot celovit ponudnik logističnih storitev in se tako prilagaja tržnim potrebam,« pravi namestnik generalnega direktorja Pošte Slovenije mag. Igor Marinič in dodaja, da Pošta Slovenije pospešeno razvija celovite logistične modele in rešitve za različne stranke pri logistiki rezervnih delov in jutranji dostavi časopisov, razvija pa tudi modele dostave živil in zdravil.

Ti modeli vključujejo široko paleto storitev od prevzema raznovrstnega blaga na določenih lokacijah in njegove distribucije na dostavne lokacije po Sloveniji in tujini do pretovora, skladiščenja, komisioniranja in podobno. »Pri vsakem takšnem modelu gre za popolnoma individualne zahteve potencialnih strank, ki smo jih na podlagi dolgoletnih logističnih izkušenj, znanja, referenc, tehnološke opremljenosti, organizacije logistike in razpoložljivega voznega parka sposobni prenesti v konkurenčne storitve, po katerih povprašujejo stranke na trgu,« je na posvetu v Mariboru poudaril namestnik generalnega direktorja Pošte Slovenije mag. Igor Marinič.

Za nadaljnji razvoj Pošte Slovenije v smeri celovite ponudnice logističnih storitev sta pomembni tudi njeno povezovanje ter sodelovanje z logistično stroko in gospodarstvom, pri čemer lahko pomembno vlogo odigra Slovensko logistično združenje, predvsem v smislu povezovanja zainteresirane javnosti v segmentu logistike, izmenjave dobrih praks in podobno. V Pošti Slovenije razvijajo tudi nove storitve, kot so elektronske storitve.

Logistika je ključna za upravljanje preskrbnih verig

O logistiki jutri je spregovorila dekanja fakultete za pomorstvo in promet izr. prof. dr. Elen Twrdy. Poudarila je, da je treba na transport, logistiko in preskrbne verige gledati celostno, da je logistika ključni del upravljanja preskrbnih verig in da pri vseh teh procesih podjetja morajo sodelovati. Zadnje čase se preskrbne verige preoblikujejo v preskrbna omrežja, ki so skupek preskrbnih verig.

V logistiki, transportu in preskrbnih verigah oziroma omrežjih je pomembno družbeno odgovorno ter trajnostno in sonaravno delovanje, kar pomeni, je dejala Twrdyjeva, da moramo naravo in okolje pustiti našim zanamcem takšni, kot sta zdaj. Poleg tega je treba poznati tveganja in jih znati upravljati zdaj in tudi v prihodnje, kar pomeni, da se je treba na tveganja pripraviti.

Dr. Elen Twrdy je na predavanju o prihodnosti logistike, ki sta ga pripravila skupaj z dekanom fakultete za logistiko dr. Bojanom Rosijem, poudarila tudi informatizacijo v logistiki ter pomen tega, v kakšni smeri se bo ta informatizacija razvijala, in pomen nenehnega izobraževanja. Pri tem sta pomembni vprašanji, ali imamo dovolj strokovnjakov in kakšna znanja ti strokovnjaki potrebujejo, kar pomeni, da je pomemben nabor logističnih znanj.

Ob koncu posveta je bila podeljena nagrada za najboljšega logista v lanskem letu, ki jo je prejel izvršni direktor nabave in preskrbne verige v Engrotušu Tadej Pojbič. Ob podelitvi nagrade je poudaril, da je »nagrada logist leta 2012 rezultat dolgoletnega uspešnega dela pri razvoju logistike in hkrati spodbuda za naprej«.