Na Japonskem sklenili konkretne posle

Podjetje Duol je podpisalo pogodbo o ustanovitvi kompetenčenega centra za nove materiale.

Objavljeno
08. marec 2013 11.58
rsi*Dusan Olaj
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo

Tokio - V času uradnega obiska predsednika republike Boruta Pahorja na Japonskem je danes potekal delovni zajtrk, na katerem je predsednik gostil izbrane slovenske in japonske poslovneže. Šlo je za srečanje, na katerem so gospodarstveniki podrobneje seznanili predsednika o možnostih medsebojnega poslovnega sodelovanja na konkretnih projektih.

Gospod Fukutake, poslovni partner podjetja Pipistrel in predsednik podjetja Benesse Holdings, je v okviru sestanka kot kupec izrazil veliko zadovoljstvo ob uporabi Pipistrelovega dvosedežnega letala ter veliko navdušenje nad slovenskimi visokotehnološkimi rešitvami. Pahor je Fukutakeju podaril modelček letala, ki je ustvarjen s tridimenzionalnim tiskalnikom. Fukutake je četrti najvplivnejši japonski poslovnež in sodi med deset najbogatejših Japoncev in je uvrščen tudi med tisoč najbogatejših zemljanov po Forbesovi lestvici.

Dopoldne so se predstavniki slovenskih podjetij udeležili Slovensko-japonskega poslovno-investicijskega foruma. Vršilec dolžnosti direktorja javne agencije SPIRIT Slovenija Boštjan Skalar je v okviru foruma predstavil slovensko poslovno in investicijsko okolje, gospodarske sektorje, ki so zanimivi za medsebojno sodelovanje in finančne spodbude, ki jih tujim investitorjem ponuja SPIRIT Slovenija.

Po besedah Skalarja lahko Slovenija ponudi Japonski predvsem nišna visokotehnološka znanja. Čeprav je Slovenija majhna, ima vendarle vse, kar imajo velike države. Med potencialnimi področji za sodelovanje s slovenskimi podjetji so za japonska podjetja zanimiva predvsem energetika in okolje, robotika, informacijska tehnologija, avtomobilska, lesna, farmacevtska in kemična industrija, biomedicina ter turizem.

Podpisani dve komercialni pogodbi

V okviru foruma je SPIRIT Slovenija podpisal sporazum o sodelovanju s partnersko agencijo JETRO z namenom poglobitve gospodarskega sodelovanja in krepitve partnerskih povezav.

Hkrati sta bila podpisni tudi dve komercialni pogodbi: podjetje Duol je podpisalo pogodbo o ustanovitvi kompetenčenega centra za nove materiale in tehnologijo z japonskim proizvajalcem membran, podjetjem Hiraoka. Poslovna partnerja pričakujeta v okviru centra nove razvojne ideje in okrepitev položaja tehnoloških nosilcev na evropskem in azijskem trgu. Podjetje Duol se ukvarja s proizvodnjo membranskih hal za šport, industrijo, kmetijstvo in za potrebe civilne zaščite. Podjetje VSR Lab je z japonskim partnerjem podpisalo pismo o nameri za dobavo vodnih plovil japonskemu kupcu.

V okviru foruma je Luka Koper predstavila pristaniške zmogljivosti in prednosti transporta iz Japonske v Evropo preko Luke Koper; 2000 navtičnih milj krajša pot kot v primeru severnoevropskih pristanišč in fleksibilnost pristanišča predstavlja ob tesnem sodelovanju Luke Koper s carinskimi organi priložnost za japonska podjetja, da v Kopru vzpostavijo začetek svoje logistične verige v Centralno Evropo.

Na forumu je bil predstavljen tudi uspešen primer japonsko slovenskega poslovnega sodelovanja – investicija japonskega podjetja v Slovenijo – podjetje Yaskawa, ki deluje na področju robotike in strateško partnerstvo slovenskega visokotehnološkega podjetja s področja biotehnologije BiaSeparations z japonsko korporacijo.

Po uradnem delu so sledila bilateralna srečanja med slovenskimi in japonskimi podjetji ter mreženje med približno sto gospodarstveniki iz obeh držav. Poslovna srečanja so bila po mnenju slovenskih udeležencev gospodarske delegacije precej obetavna, saj so japonska podjetja izkazala velik interes za poslovno sodelovanje s potencialnimi slovenskimi partnerji. Predstavniki slovenskih podjetij so ob zaključku foruma izrazili zadovoljstvo nad obiskom in prepričanje, da gre za nov zagon, pri čemer se kažejo interesi za konkretne projekte na obeh straneh.