Na sestanku slovenskih in francoskih podjetij le štiri slovenska

Približno polovica slovenskih podjetij je udeležbo odpovedala tik pred zdajci. Pahor razočaran.

Objavljeno
18. april 2013 13.39
FRANCE-SLOVENIA/
Pi. K., Delo.si, STA
Pi. K., Delo.si, STA

Pariz, Ljubljana - Predsednik republike Borut Pahor se je danes udeležil sestanka slovenskih in francoskih podjetij v Parizu, kjer je beseda tekla o poslovnih priložnostih v naši državi. Sestanka se je udeležilo osemnajst pomembnih francoskih podjetij, med njimi Alstom, BNP Paribas, Lactalis, Lafarge, Societe Generale, Total in mnogo drugih. Približno polovica slovenskih podjetij je udeležbo odpovedala tik pred zdajci, na sestaneku so bila tako le štiri; avtomobilski grozd ACS, Elan, Riko in Trimo.

Pahor obžaluje slabo udeležno na slovenski strani

Predsednik obžaluje šibko udeležbo slovenskih podjetij. »Želel bi si, da bi jih bilo več. Ko smo v Sloveniji, si vsi želimo, da bi imeli take obiske. Ko taki obiski so, pa - vsaj v današnjem primeru - ni tistih poslovnih partnerjev, ki vsaj glede na udeležbo francoske strani lahko tukaj dobijo dodatne reference za svoje poslovne priložnosti,« je povedal. 

»Želim si, da bi me v bodoče na tako pomembnih sestankih - na francoski strani so namreč bili le vodilni ljudje korporacij in bank - spremljali s slovenske strani enako močni, vplivni zastopniki našega poslovnega okolja,« je poudaril in dodal, da je njegova naloga, da stori vse za predstavitev Slovenije kot dobrega poslovnega partnerja, zdaj in v prihodnosti.

Tudi o slabih poslovnih praksah v Sloveniji

Visoki predstavnik največjega združenja francoskih podjetij Medef, ki je gostilo poslovni zajtrk, Pierre Verzat, je izpostavil, da Francozi želijo jasna pravila, ki bodo omogočila varna vlaganja brez tveganj.

Iz izjav predstavnika Medefa in Pahorja je sicer mogoče razbrati, da so francoska podjetja opozorila na nekaj primerov slabih praks poslovanja v Sloveniji in da jim je predsednik zagotovil ukrepanje. »Predsednik je dobro razumel vprašanja, ki so se nanašala na nekaj konkretnih primerov, ki naj ostanejo tajni. Izjemno zadovoljni smo z njegovo podporo,« je dejal Verzat.

Pahor pa je med drugim omenil, da se že pripravljajo dopolnila k zakonom, ki bodo zagotovila »nulto toleranco« korupcije.

Največ zanimanja za energetiko

Govora je bilo tudi o privatizaciji, ureditvi bančnega sektorja in konsolidaciji javnih financ. Pahor je izpostavil, da prve postopke privatizacije namerava vlada zagnati do poletja. V prvem svežnju bo po neuradnih virih nedvomno ena banka in nekaj podjetij, omenja se Nova kreditna banka Maribor.

Med Francozi naj bi bilo največ zanimanja za energetska podjetja, v Parizu je bilo mogoče slišati, da gre za Nuklearno elektrarno Krško. Med podjetji, ki naj bi zanimala Francoze, se je sicer v minulih tednih neuradno omenjalo Mercator in Petrol, na današnjem zajtrku pa je bila, kot je povedal predstavnik Medefa, še posebej živahna razprava o bankah in živilski industriji.

Philipp Starck: Ste najboljši, ste prihodnost

Predsednik se je sicer v okviru dvodnevnega uradnega obiska v Franciji danes udeležil tudi premiernega ogleda prve eko hiše, zgrajene v sodelovanju slovenskega podjetja Riko in priznanega francoskega oblikovalca Philippa Starcka. Sledil je podpis prve prodajne pogodbe eko hiše P.A.T.H. med direktorjem Rika Janezom Škrabcem in kupcem Rayem Tammijem.

Starck je pojasnil, da so dve leti po vsem svetu iskali podjetja, s katerimi bi lahko sodelovali pri gradnji eko hiše, in da je bil Riko očitno najboljši. »Ko sem bil pred leti v Sloveniji, sem imel občutek, da je Slovenija prihodnost Evrope in - zakaj ne - sveta. Zdaj, ko že leta delam z Rikom, lahko potrdim - ste najboljši, ste prihodnost,« je še poudaril.

Po poslovnem zajtrku s francoskimi podjetji in ogledom eko hiše se je Pahor v Parizu sestal še s predsednikom spodnjega doma francoskega parlamenta, narodne skupščine, Claudom Bartolonom, kar je bila tudi zadnja postaja njegovega dvodnevnega uradnega obiska v Franciji.