Najbolj pesimistični so slovenski finančniki

Finančni direktorji v Sloveniji nimajo razlogov za optimizem, pravi direktor Deloitta Yuri Sidorovich.

Objavljeno
04. julij 2013 17.08
Deloittova novinarska konferenca. Na sliki Andrej Koprivec, Yuri Sidorovich in Janez Škrubej. Ljubljana, 02. 07. 2013
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo
Ljubljana – Slovenski finančni direktorji so glede sedanjih razmer in prihodnosti v njihovih podjetjih bolj pesimistični kot njihovi kolegi v Evropi, kaže raziskava Deloitta. »Za optimizem moraš imeti razloge. Ti finančniki pa teh razlogov nimajo, saj ne vidijo konkretnih ukrepov,« je izsledke komentiral predsednik uprave Deloitte Slovenija Yuri Sidorovich.

Finančni direktorji slovenskih družb ocenjujejo, da bo Slovenija tudi letos ostala v recesiji, 30 odstotkov pa jih pričakuje stagnacijo. Recesija bi lahko prerasla v hudo finančno-ekonomsko depresijo, ki bi lahko trajala vsaj do leta 2015, ocenjujejo finančniki.

Medtem ko anketirani finančni direktorji od Baltika do Albanije povprečno ocenjujejo, da so nova posojila za gospodarske družbe večinoma normalno dostopna, to za slovenske finančnike ne velja. V anketi jih je 87 odstotkov odgovorilo, da so novi krediti težko dostopni, 13 odstotkov pa jih meni, da so normalno dostopni. To je eden od številnih kazalnikov, po katerem je Slovenija najslabše uvrščena država. Za primerjavo: v Romuniji, ki je po tem kazalniku takoj za Slovenijo, jih 60 odstotkov anketiranih meni, da so krediti težko dostopni, po drugi strani pa le pet odstotkov estonskih finančnikov težko dobi posojilo. Poleg tega 74 odstotkov slovenskih finančnih direktorjev pričakuje, da se bodo stroški financiranja v prihodnjem letu povečali, 23 odstotkov pa jih meni, da na tem področju ne bo sprememb.

Prav vsi anketirani direktorji v Sloveniji so menili, da sedanji čas ni primeren za prevzemanje večjih tveganj. »Ker sto odstotkov finančnikov misli, da je slab čas za investiranje v Sloveniji, bom zelo presenečen, a tudi zelo vesel, da bomo v Sloveniji doživeli povečanje tujih neposrednih investicij v proizvodnjo in s tem odpiranja novih delovnih mest,« je dejal Yuri Sidorovich.

Vlada naj kaj naredi

Po njegovem mnenju v Sloveniji potrebujemo ukrepe za nova delovna mesta: »Postavite se v vlogo novega potencialnega delodajalca. Ta hoče konkurenčno delovnopravno zakonodajo, ki je nimamo. Zadnje spremembe niso prinesle resnih izboljšav. Potencialni vlagatelj pričakuje nižje davke in odpravo birokratskih ovir. Vlada ima načrte, da na teh področjih nekaj naredi, in upamo, da se bo to tudi zgodilo.«

Družba Deloitte je anketo izvedla med 668 finančnimi direktorji družb v Sloveniji, na Hrvaškem, Češkem, Madžarskem, Slovaškem, Poljskem, v Bolgariji in Romuniji, na Kosovu, v Albaniji, Latviji, Litvi, Estoniji in Srbiji. V Sloveniji je na anketo odgovorilo 30 finančnih direktorjev.