Opolnoči podražitev naftnih derivatov

Cene goriv se bodo prvič letos spremenile. Najbolj se bo podražilo kurilno olje, najmanj pa dizelsko gorivo.

Objavljeno
07. januar 2013 14.55
SLOVENIJA,LJUBLJANA,2.3.2012.KAKSEN ZIMSKI KILOGRAM VEC? FOTO:MAVRIC PIVK/DELO
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo

Ljubljana – K tokratnim podražitvam naftnih derivatov so prispevale tudi višje dajatve državi. Z novim letom je namreč višja okoljska taksa za bencin in dizelsko gorivo, bolj je obdavčeno tudi kurilno olje.

Liter 95-oktanskega bencina se bo opolnoči podražil za 1,5 centa, na 1,501 evra, liter 100-oktanskega bencina pa za 1,2 centa, na 1,515 evra za liter. Podražilo se bo tudi dizelsko gorivo, in sicer bo liter tega goriva en cent dražji, torej bo stal 1,395 evra. Tokrat se je najbolj podražilo kurilno olje. Za liter tega goriva za ogrevanje bo treba po novem odšteti 1,033 evra, to je 2,8 centa več kot doslej.

Vlada trošarin tokrat ni povišala, bodo pa po novem višje nekatere druge dajatve, ki jih plačujejo potrošniki goriv. Za vse naftne derivate je vlada povišala okoljsko dajatev za onesnaževanje zraka z emisijo ogljikovega dioksida. Ta je v ceno pogonskih goriv vključena od začetka lanskega julija. V ceni litra bencina je taksa za ogljikov dioksid doslej predstavljala tri cente, po novem pa bo skoraj pol centa višja, in sicer 3,456 centa. Taksa za liter dizelskega goriva je do zdaj znašala 3,25 centa, po novem pa bo znašala 3,744 centa.

Prav tako se bo povišala taksa za ogljikov dioksid za kurilno olje. Ta taksa je liter kurilnega olja doslej podražila za 3,25 centa, po novem pa ga bo za 3,744 centa. Kurilno olje pa bo po novem dražje tudi zaradi večjega dodatka za zagotavljanje prihrankov energije. Od začetka lanskega leta je bilo treba pri litru kurilnega olja plačati 3,5 centa dodatka, od letos pa bo treba plačati pet centov dodatka. Zaradi povišanj obeh dajatev bo liter kurilnega olja tako dražji za skoraj dva centa.

Medtem ko zaradi višje okoljske takse vozniki pri enem polnjenju rezervoarja večje razlike ne bodo opazili, bo pri nakupu 2000 litrov kurilnega olja znesek zaradi višjih dajatev višji za slabih 40 evrov.

Lani rekordno draga goriva

Letošnje leto se je torej začelo s podražitvami derivatov, v znamenju visokih cen goriv pa je bilo tudi lansko leto. Najbolj prodajano gorivo 95-oktanski bencin je januarja lani prvič preseglo vrednost 1,40 evra za liter, aprila pa mejo 1,50 evra za liter. To gorivo se je do poletja pocenilo na 1,374 evra za liter, kar je bila lani najnižja cena, po kateri so vozniki točili bencin. Najvišja cena pa je bila dosežena septembra, ko je bilo treba za liter bencina odšteti 1,576 evra. Tudi cena dizelskega goriva je lani prvič presegla mejo 1,40 evra. Vozniki vozil z dizelskim motorjem so lani najdražje točili po ceni 1,444 evra, najceneje pa po 1,267 evra za liter goriva.

Cena pogonskih goriv je bila lani visoka predvsem zaradi nenehnih poviševanj trošarin. Potem ko je trošarina v začetku leta v ceni litra 95-oktanskega bencina predstavljala 0,49067 evra, je bil prispevek trošarine v litru goriva 0,54594 evra oziroma 5,5 centa več. Vlada je namreč lani petkrat omilila pocenitev bencina s povišanjem trošarin. Nasprotno, z zniževanjem trošarin v ceno goriva ni posegala. Vlada je lani šestkrat povišala tudi trošarino za dizelsko gorivo.