OZS v koalicijski pogodbi pogreša konkretne ukrepe

OZS pogreša refromo trga dela in bolj ugodno davčno okolje, pozdravlja pa uvajanje vajeništva in poenostavitev javnih naročil.

Objavljeno
29. julij 2014 19.08
Ljubljana 08.01.2013 - Obrtno podjetniska zbornica.foto:Blaz Samec/DELO
Je. G., Delo.si
Je. G., Delo.si

Ljubljana - Na Obrtni zbornici Slovenije so v odzivu na koalicijsko pogodbo Mira Cerarja zapisali, da v osnutku pogrešajo konkretne ukrepe za zagon gospodarstva; med drugim ukrepe za ugodnejše davčno in poslovno okolje ter za razbremenitev stroškov dela. Po njihovem mnenju je potrebna ponovna reforma trga dela v smeri večje prožnosti, nižjih stroškov dela in krajše bolniške odsotnosti, pogrešajo pa tudi predlog za ustanovitev sklada za odpravnine, s čimer bi podjetja razbremenili izplačil odpravnin v primerih odpovedi pogodbe o zaposlitvi. Na OZS menijo, da davčne blagajne ne bodo rešile problema sive ekonomije: »V primeru, da davčne blagajne bodo, potem jih mora financirati država in nikakor ne smejo biti dodaten strošek za obrtnike in podjetnike. Prepričani smo tudi, da se je treba osredotočiti zlasti na tiste, ki delajo na črno, ki ne plačujejo davkov ter prispevkov in z dampinškimi cenami legalnemu delu gospodarstva predstavljajo nelojalno konkurenco,« so prepričani na zbornici.

Glede nepremičninskega davka menijo, da moral ta biti uveden na pravičen način, saj so bili pri zadnjem poskusu uvedbe davka obrtniki in podjetniki v neenakopravnem položaju z ostalimi gospodarskimi subjekti.

V osnutku koalicijske pogodbe pa OZS pozdravlja ukrepe za boljšo plačilno disciplino in uvajanje vajeništva, pri čemer menijo, da je treba zagotoviti stabilno in dolgoročno financiranje delodajalcev za prevzem obveznosti, ki jih prinaša dualni sistem. Podpirajo tudi dvig splošnih in poklicnih kompetenc za lažje vključevanje na trg dela in šolo mojstrstva ter točke VEM za poenostavitev postopkov. Na OZS so naklonjeni tudi združitvi obveznega in dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ter spodbujanju izvajanja skupnih javnih naročil v zdravstvu. »Med 15 koalicijskimi projekti sta tudi učinkovito črpanje sredstev EU in poenostavitev sistema javnih naročil, kar sta prioritetni zahtevi tudi v letošnjih Zahtevah slovenske obrti in podjetništva,« so dodali na OZS.

Pripombe obrtnikov in podjetnikov je OZS danes že poslala parlamentarnim političnim strankam, ki so se podpisale pod osnutek koalicijskega sporazuma o sodelovanju v vladi.