Profil: Jamie Dimon

Samovšečni šef ameriške banke JP Morgan ohranja dvojni položaj.

Objavljeno
25. maj 2013 23.43
Jamie Dimon Under Pressure
Andrej Kotar
Andrej Kotar
Uspešni izvršni direktor in predsednik upravnega odbora JP Morgana, ene od štirih najpomembnejših ameriških bank, ostaja kljub nekaterim očitkom o arogantnem in samovoljnem vodenju trdno na obeh vodilnih položajih v banki.

James Dimon, potomec grških priseljencev, je po dokončanem študiju na harvardski poslovni šoli pomagal Sandyju Weillu ustvariti izjemno uspešno banko Citigroup. Leta 1998 sta se z Weillom sprla in Dimon je sprejel položaj izvršnega direktorja banke Bank One. Čez nekaj let je banka JP Morgan kupila banko Bank One in kmalu zatem je Dimon zasedel najvišja položaja v skupni družbi: leta 2005 je postal izvršni direktor JP Morgana, leto zatem pa še predsednik upravnega odbora.

Banka JP Morgan je pod njegovim vodstvom uspešno poslovala tudi med finančno krizo in Dimon je pridobil sloves poslovneža, ki zna obvladovati tvegane naložbe. Njegovo delo cenijo tudi nekateri najbolj znani poslovneži na svetu, denimo Michael Bloomberg, Rupert Murdoch in Warren Buffett, pred nekaj leti ga je pohvalil celo Barack Obama. Revija Time ga je večkrat uvrstila na seznam sto najvplivnejših ljudi na svetu, revija Institutional Investor pa ga je večkrat razglasila za najboljšega ameriškega izvršnega direktorja. Lani je JP Morgan zaradi tveganega trgovanja z izvedenimi finančnimi instrumenti utrpel milijardno izgubo, Dimon pa je priznal, da so v naložbenem oddelku banke podcenili tveganje pri trgovanju. Večina delničarjev ga je kljub temu še naprej podpirala, saj je banka lani kljub nekaterim zgrešenim naložbam zaslužila zelo veliko denarja.

Kritiki mu očitajo, da je samovšečen in aroganten in da sprejema zelo samovoljne odločitve. Nekateri mu pravijo »dobri diktator«, ker kljub samovoljnemu vodenju zelo uspešno opravlja svoje naloge. Nekaterim delničarjem tudi že nekaj časa ni všeč dvojna Dimonova vloga v banki, saj zaseda položaj tako izvršnega direktorja kot predsednika upravnega odbora. Prejšnji teden so se na letni skupščini delničarjev pogovarjali o tem, da bi na položaja imenovali dva različna človeka. Dimon je na skupščini ohranil oba vodilna položaja v banki in potrdil svojo vlogo nespornega voditelja banke JP Morgan. Nekateri analitiki menijo, da so se tudi tisti delničarji, ki bi sicer hoteli ločiti položaja izvršnega direktorja in predsednika upravnega odbora, morda zbali, da bi se Dimon ob drugačnem izidu glasovanja lahko odločil zapustiti banko. Dobri diktator, ki zna učinkovito opravljati svoje delo, je po njihovem mnenju za uspešno banko boljša izbira od morebitnega novega neznanega voditelja, ki banke JP Morgan ne bi znal voditi tako uspešno kakor Dimon.