Še je dovolj prostora za inovativnost v logistiki

Ker je upravljanje logističnih procesov čedalje kompleksnejše, je potrebnega več znanja.

Objavljeno
17. oktober 2014 18.33
mpi Gospodarstvo - Schenker v Sloveniji
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Cveto Pavlin, gospodarstvo

Od srede do petka je bil v Laškem logistični kongres, katerega vodilna tema je bila inovativnost v logistiki s poudarkom na tem, kako z inovativnostjo in učinkovito logistiko povečati dodano vrednost. Predstavili so tudi več primerov dobre prakse v nekaterih slovenskih podjetjih.

Na kongresu so nastopili številni domači in tuji predavatelji. Med drugim predsednik Evropskega logističnega združenja (ELA) dr. Jos Marinus in dr. Ian Sutherland iz IEDC Poslovne Šole Bled. O logističnih priložnostih v Afriki je spregovoril Aina Stephen iz nigerijske agencije za hrano in zdravila NAFDAC.

Povezati uporabnike in ponudnike logističnih storitev

Predsednik Slovenskega logističnega združenja (SLZ) Igor Žula je v uvodnem nagovoru dejal, da je še dovolj prostora za inovativnost v logistiki in da industrija še ni v celoti spoznala, katere izzive bi lahko reševala z zunanjimi izvajalci logističnih storitev. Poudaril je pomen izobraževanja za potrebe logistike in dejal, da »od fakultet pričakujemo, da nam bodo ponudile diplomante, oborožene z znanjem o novih tehnologijah in procesih ter bodo objektivna pomoč pri prestavljanju naše ekonomije v »višje prestave«.«

Poudaril je tudi, da so si v Slovenskem logističnem združenju med strateške cilje naložili povezovanje uporabnikov in ponudnikov logističnih storitev ter povezovanje gospodarstva in fakultet kot temelj za dolgoročni uspeh slovenske logistike, kar je zelo pomembno za konkurenčnost industrije. Izpostavil je velik pomen inovativnosti za obstoj in rast podjetja, na kateri je treba graditi. »Za inovativne storitve, ki bodo naročnikom pomagale biti boljši in konkurenčnejši, je v logistiki še dovolj prostora,« je poudaril predsednik SLZ Igor Žula.

TPV priznanje za RR-projekt

Udeleženci srečanja so spregovorili tudi o strateškem načrtovanju logistike in inovativnosti, o prilagajanju logističnih storitev potrebam uporabnikov, o učinkovitem gospodarjenju v transportu in skladiščenju in o tem, kako lahko logistika pripomore h konkurenčnosti in večji dodani vrednosti. Na konkretnih primerih so se seznanili z dobrimi praksami v družbah Boxmark Leather, Talum, DSV Transport, Sportina Group in še nekaterih.

Na kongresu niso podelili nagrade Zeleni logist, zato pa so prvič podelili priznanje za najboljši razvojno raziskovalni prispevek s področja logistike oziroma oskrbovalnih verig. Prejelo ga je podjetje TPV za projekt avtomatizacija strege v avtomobilski industriji z AGV (Automated Guided Vehicle). TPV bo nominiran za nagrado European Gold Medal in Logistics & Supply Chain Awards 2015, ki jo podeljuje Evropsko logistično združenje ELA, v katerega je včlanjen SLZ.

Priznanje za življenjsko delo v logistiki, ki so ga prav tako podelili prvič, pa je prejel direktor Schenkerja Slovenija Rok Svetek.