Slovenija lahko postane vzorčni primer pametnih skupnosti

Cilj je, da Slovenija postane država, ki ne bo le sledila trendom, temveč jih bo postavljala.

Objavljeno
16. maj 2013 17.43
*tre* MARIBOR
J. S. S., Delo.si
J. S. S., Delo.si

Ljubljana - Predsednik Japonske agencije za napredne energetske in industrijske tehnologije (NEDO) Hideo Hato se je sestal z ministrom za gospodarski razvoj in tehnologijo Stankom Stepišnikom, ministrom za infrastrukturo in prostor Samom Omrzelom, svetovalcem za zunanje zadeve v Uradu predsednika RS Markom Makovcem, državnim sekretarjem v kabinetu predsednika vlade Gašparjem Gašpar Mišičem ter v. d. direktorjem SPIRIT Slovenija Boštjanom Skalarjem.

Namen srečanj je bilo vzpostavitev sodelovanja v okviru demonstracijskega projekta na področju pametnih skupnosti in začetek dolgoročnega partnerskega sodelovanja med državama. Na srečanju so poudarili, da ima Slovenija znanje in tehnologije ter lahko v sodelovanju z Japonsko postane vzorčni primer dobre prakse na področju pametnih mest, tako za področje EU, kot tudi širše. Cilj je, da Slovenija postane država, ki ne bo le sledila trendom, temveč jih bo postavljala.

Hideo Hato je v pogovorih poudaril pomembnost sodelovanja slovenske strani v fazi priprave osnove študije, ki jo pripravlja Raziskovalni inštitut Hitachi. Študija je v fazi zaključevanja in od nje bo odvisna odločitev podjetja Hitachi za sodelovanje v skupnem japonsko-slovenskem demonstracijskem projektu na področju pametnih skupnosti.

Pametne tehnologije in z njimi povezani projekti so prioriteta v Sloveniji, saj bo na ta način moč doseči pozitivne učinke za slovensko gospodarstvo in pospešiti proces, da Slovenija postane pametna družba kot celota.