Smernice za več etike v poslovanju

V poslu ni dovolj le uspeh in kariera, enako pomembna je tudi etika in morala, je ob podpisu smernic za etiko poudaril dr. Dušan Mramor

Objavljeno
19. junij 2013 17.08
Ekonomska fakulteta
Silva Čeh, gospdoarstvo
Silva Čeh, gospdoarstvo

Ljubljana - Na Ekonomski fakulteti v Ljubljani so danes slovesno podpisali Sporazum o sodelovanju pri pripravi smernic korporativne integritete v skladu s smernicami OECD. Poleg širokega znanja, ki ga šole podajajo bodočim poslovnežem, so pomembne tudi visoke moralne vrednote, je poudaril dekan fakultete dr. Dušan Mramor.

Predsednik države Borut Pahor, ki se je kot pokrovitelj sporazuma udeležil njegovega slavnostnega podpisa, pa je med drugim dejal, da so prizadevanja za več etike dober korak v pravo smer, saj gre pri tem zato, da se zavaruje občutek ljudi, da vendarle ne živijo v družbi, ki onemogoča ljudi, ki ne hodijo po robu. Predsednik Borut Pahor: "Zakonitost ni vse, so tudi vrednote, ki vam velevajo, kako naj se obnašate."S podpisom sporazuma o pripravi smernic korporativne integritete bomo dobili napotke, ki naj postajo del našega živvljenja, je poudaril predsednik države.

Delovno skupino, ki je pripravila smernice za podpis današnjega sporazuma, je vodil dr. Jože P. Damijan, ki je med drugim dejal, da nam že izkušnje krize kažejo, da je v njenem ozadju pomanjkanje etičenga obnašanja pri ljudeh, ki upravljajo podjetja, ključno pa je, kar potrjujejo tudi študije, da se takšno, torej neetično obnašanje, ne izplača.
Vrniti se je treba k etičnemu poslovanju. K temu, da bo del korporativnega upravljanja pravo računovodstvo, prave revizije, dobri mehanizmi poročanja, izobraževanje zaposlenih v tem duhu. Treba je širiti zavest, da se neetično poslovanje ne izplača, etično ravnanje pa mora postati rutinsko dobra odločitev.

Kako se naučiti "poslovne integritete"

Odgovor na to vprašanje bodo dale tudi smernice korporativne integritete, kot opora ravnanjem v podjetjih. Podjetja bbodo razvijala notranje sisteme, ki bodo prepoznavali rizike neetičnih ravnanj in tudi priporočila za njihovo odpravo, razvijala sistema poročanja o tem, imela posebne "compliance" oddelke, je dejal dr. Jože P. Damijan, ki je vodil delovno skupino za pripravo sporazuma. Pomemben delež k temu je že in še bo prispevala tudi ekonomska fakulteta, etične vsebine uvajamo pri vseh predmetih, je dejal dr. Mramor.
Skupino, ki bo pripravila smernice, pa bo vodiol Drago Kos, ki je nedavno postaol vodja delovne skupine za preprečevanje podkupovanja v mednarodnem poslovanju pri OECD.
Samo Hribar Milič, predsednik Gospodarske zbornice Slovenije je med drugim dejal, da se mora na začetku posipati s pepelom, ker je tudi GZS nekako sokriva, da je ugled menedžerjev pri nas tako nizek. Ključno napaka je, da tega nismo dovolj hitro prepoznali, je dejal Hribar Milič.