Sod prevzema naloge SDH

Zakon o holdingu je komaj začel veljati, a je že v ustavni presoji. 10 milijard evrov premoženja bo upravljal SDH.

Objavljeno
25. april 2014 10.07
mpi/SOD
Maja Grgič, gospodarstvo
Maja Grgič, gospodarstvo
Ljubljana – Sod bo jutri prevzel naloge Slovenskega državnega holdinga (SDH), najpozneje v mesecu dni pa naj bi se tudi preoblikoval v SDH. Jutri bo namreč začel veljati novi zakon o SDH, ki pa je zaradi predvidene sestave nadzornega sveta že končal v ustavni presoji. Uresničevanje zakona bo zelo odvisno tudi od političnih razmer v državi.

Zakon predvideva nove organe upravljanja SDH. Minister za finance bo moral sestaviti strokovno komisijo, ki bo predlagala nabor nadzorniških kandidatov, minister jih bo nato predlagal vladi, ta pa jih bo morala najpozneje v treh mesecih v potrditev poslati državnemu zboru. Kdaj bo sestavljena komisija na ministrstvu, še ne vedo. Zakon sicer prinaša nove pogoje za nadzornike, zato se vsaj dva od štirih nadzornikov, ki zdaj v Sodu zastopajo državo, Samo Lozej in Stane Seničar, za to funkcijo ne bosta več mogla potegovati. Vsaj sporna zaradi konflikta interesov pa bi bila tudi kandidatura Romana Dobnikarja, saj je direktor prodaje na drobno v Petrolu, ki je v solasti Soda. Novi nadzorniki naj bi nato imenovali tudi novo upravo SDH.

Ker v nadzornem svetu SDH ni predvidenih delavskih predstavnikov, kot določa zakon o delavskem soupravljanju, so Združenje svetov delavcev Slovenije, Svet delavcev HSE in Zveza reprezentativnih sindikatov prejšnji teden že sprožili ustavno presojo 39. in 46. člena zakona o SDH.

Kapitalska družba (Kad) je še vedno samostojna pravna oseba, a prav zaradi novih meril za nadzornike, ki naj bi veljala tudi za to družbo, ostaja, kot smo v Delu že razkrili, negotova usoda sedanjega Kadovega nadzornega sveta. Novih pogojev zaradi članstva v organih strank namreč ne izpolnjujejo trije od šestih nadzornikov – Samo Lozej, Ana Bilbija in Stane Seničar. Medtem ko pravnik Gorazd Podbevšek, ki je pomagal pisati zakon, priznava, da gre za nedodelano vprašanje, saj zakonodajalec ni vnesel prehodnih določb, na ministrstvu razlagajo, da zanje velja enako kot za nadzornike SDH. To pomeni, da naj bi tudi Kad v treh mesecih dobil nove nadzornike. Kaže, da so zmedeni tudi na Kadu, kjer so po naših informacijah ministrstvo že zaprosili za razlago. Sicer pa se bo moral Kad o prodajah in glasovanju na skupščinah po novem usklajevati s holdingom.

Vlada ima na voljo tri mesece tudi za pripravo strategije upravljanja, ki bo državne deleže razdelila v strateške (več kot 50 odstotkov), pomembne (več kot 25 odstotkov) in portfeljske. Ministrstvo je prvo različico strategije, o kateri naj bi se usklajevala posebna koalicijska skupina, že pripravilo. Po tej različici bi za strateške naložbe veljale le energetske družbe, Luka Koper, Slovenske železnice, Modra zavarovalnica in Loterija Slovenije. Pomembne naložbe bi bile, denimo, Krka, Zavarovalnica Triglav in Pošta Slovenije, medtem ko bi bile banke, igralnice, Petrol in celo Dars porftfeljske in torej naprodaj. Strategijo bodo morali potrditi še poslanci, Sod oziroma SDH pa bo v vmesnem času za razpolaganje z večjimi naložbami moral dobiti soglasje državnega zbora.