Soseska Brdo: po mnenju komisije sta oba zahtevka za revizijo neutemeljena

Dela na projektu potekajo na tretjem sklopu, za prva dva so bili vloženi revizijski zahtevki.

Objavljeno
23. januar 2013 19.19
Posodobljeno
24. januar 2013 20.00
LJUBLJANA SLOVENIJA 15.6.2012 GRADBISCE STANOVANJSKEGA SKLADA NA BRDU FOTO JOZE SUHADOLNIK
Božena Križnik, gospodarstvo
Božena Križnik, gospodarstvo
Ljubljana – Kako, če sploh že, potekajo dela na stanovanjski soseski Brdo, s katero je imel Stanovanjski sklad RS (SSRS) nemalo težav, zanima tudi ministra Zvoneta Černača in njegovo ekipo. Zato se bo v spremstvu direktorja sklada Žige Andoljška danes mudil na kraju samem in tam bo projekt tudi komentiral.

Se na Brdu končno že kaj dogaja? Spomnimo: sklad je prvotno pogodbo za projekt podpisal z družbo GPG konec leta 2009. Izvajalec je šel v stečaj, njegov solidarni podizvajalec projekta ni dokončal. Po več kot enoletnem zastoju in nastali zajetni škodi pa je novo vodstvo SSRS izvedlo nov javni razpis za gradnjo soseske.

Na razpisu, ki so ga morali ponoviti zaradi napake prvoizbranega izvajalca, je ponudbe oddalo sedem podjetij, najugodnejše cene za posamezni sklop pa so postavili Strabag, Imos in SGP Tehnik. Prvi sklop, dokončanje petih objektov s skupaj 194 stanovanjskimi enotami ter pripadajočo zunanjo ureditvijo in infrastrukturo, je dobil Strabag za 9,1 milijona evrov. Drugi sklop, dokončanje petih objektov s 187 stanovanji in petimi lokali ter zunanjo ureditvijo in infrastrukturo, je pripadel Imosu za 7,9 milijona evrov, tretji sklop, kompletno gradnjo objekta, pa SGP Tehniku za 8,4 milijona evrov.

Nočna mora – revizijski zahtevki

A uresničila se je nočna mora vseh javnih naročnikov – dva ponudnika sta vložila zahtevka za revizijo javnega naročila: CGP Novo mesto in Strabag (za sklop, za katerega je oddal ponudbo, a ni bil izbran). Tako so lahko decembra stekla dela samo na zadnjem sklopu. SGP Tehnik je začel najprej rušitvena in zemeljska, nato pa še gradbena. Objekt naj bi bil na voljo kupcem do oktobra 2014. Za druga dva sklopa je bilo treba počakati na odločitev Državne revizijske komisije. Zdaj je znana: zahtevke obeh vlagateljev je revizijska komisija zavrnila kot neutemeljene.

CGP je vložil zahtevek za revizijo, ker mu naročnik ni omogočil vpogleda v finančni in terminski načrt izbranega ponudnika, ki je bil označen kot poslovna skrivnost, ker da je bil v izbrani ponudbi nepravilno uporabljen slovenski jezik, zaradi domnevno neustreznih podpisov na vzorcu pogodbe in drugih dokumentih, zaradi kršitev določil razpisne dokumentacije pri navedbi cene ter predložitve neustreznih referenc. Strabag je izpostavil kršitev določil razpisne dokumentacije, kar da izbrani ponudnik ni priglasil vseh podizvajalcev. Oba izbrana ponudnika sta očitke zavrnila, zahtevek za revizijo pa je zavrnil že naročnik.

V poldrugem letu do stanovanj

Revizijska komisija je ugotovila, da naročniku ni mogoče očitati kršitev zakona o javnih naročilih in razpisne dokumentacije. Zato je zavrnila vse zahtevke obeh vlagateljev kot neutemeljene.

Sklep revizijske komisije je pravnomočen, pogodbe pa so podpisane. Imos in Strabag bosta objekte prevzela najpozneje 6. oziroma 7. februarja. Rok za dokončanje je 12 mesecev. Sledili bodo prevzemi stanovanj in razpisi za javnost. To pomeni, da bi bilo stanovanja iz prvega in drugega sklopa mogoče predati kupcem do maja 2014.