Španska podjetja iščejo slovenske partnerje

Zanje sta zanimivi gradbeništvo in infrastruktura.

Objavljeno
10. marec 2014 18.03
Posodobljeno
11. marec 2014 05.00
SLOVENIJA,LJUBLJANA,18.02.2011.ALES CANTARUTTI -GZS.Foto LJUBO VUKELIČ/DELO
Damjan Viršek, gospodarstvo
Damjan Viršek, gospodarstvo

Ljubljana – Približno 40 slovenskih podjetij bo danes v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije imelo priložnost, da navežejo poslovne stike s predstavniki šestih španskih podjetij, ki bodo Slovenijo obiskali z delegacijo zunanjega ministra Španije Joséja Manuela García-Margalla.

»Radi bi predvsem slišali o ukrepih, ki so jih v Španiji izvedli, da so se izvili iz recesije. Španska podjetja so imela v krizi podobne težave kot slovenska, od gradbenega booma do bančne krize, zdaj pa njihovi makroekonomski podatki kažejo rahlo okrevanje. Štiri izmed sodelujočih podjetij so iz gradbenega oziroma infrastrukturnega sektorja, pri nas bodo poskušala najti partnerje za nastop na tretjih trgih. Mogoče pride to v poštev za Latinsko Ameriko ali del Afrike, kjer so Španci močno prisotni. Še vedno tudi verjamem, da imajo naša podjetje dobro znanje o balkanskih trgih, je o svojih pričakovanjih povedal Aleš Cantarutti, direktor centra za mednarodno poslovanje pri GZS.

Poslovne konference se bo udeležilo šest španskih podjetij, ki delujejo predvsem na področju gradbeništva in infrastrukture, pa tudi financ.

Grupo Isolux Corsan deluje na področju visokonapetostnega prenosa električne energije, upravljanja cest in parkirišč.

Sener Ingenieria y Sistemas je družba za inženiring in gradbeništvo, tudi podjetje Idom je specializirano za inženirstvo v industriji, energetiki, infrastrukturi in arhitekturi.

Železniško industrijo, od gradnje infrastrukture do vozil, bo zastopalo njihovo stanovsko združenje Mafex.

Kripsol Industrial je ponudnik bazenov, ukvarja se tudi s sistemi za preskrbo z vodo.

Grupo Empresarial Morera & Vallejo pa opravlja zavarovalniško posredovanje.

Španija sodi med dvajset najpomembnejših zunanjetrgovinskih partneric Slovenije. Po podatkih GZS smo v prvih enajstih mesecih lani v Španijo izvozili za 221,7 milijona evrov oziroma 11,2 odstotka več kot predlani v enakem obdobju. To pomeni 1,1 odstotka slovenskega izvoza. Iz Španije smo od januarja do novembra lani uvozili za 360,2 milijona evrov, kar je 4,3 odstotka manj kot predlani v tem času.