Subvencija za samozaposlitev se bo povišala

Letos je bilo ustanovljenih precej več podjetij kot lani, precej manj se jih je tudi zaprlo. Se podjetniki prebujajo?

Objavljeno
08. julij 2013 15.48
Ljubljana 4.3.2013, zavod za zaposlovanje foto: Tomi Lombar
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo
Ljubljana – V prvih petih mesecih letos je bilo ustanovljenih 11,1 odstotka več gospodarskih družb in 15,2 odstotka več samostojnih podjetnikov (s. p.) kot v istem obdobju lani.

Demografija podjetij je ugodna, so na GZS zapisali v publikaciji Konjunkturna gibanja. Medtem ko je bilo lani ukinjenih več podjetnikov, kot jih je bilo na novo ustanovljenih, kar se je v zadnjih desetih letih zgodilo prvič, je bilo v prvih petih mesecih letos nasprotno. Ustanovljenih je bilo več družb in podjetnikov, kot jih je bilo ukinjenih.

Do junija je bilo ustanovljenih 2987 gospodarskih družb, kar je 11,1 odstotka več kot lani. Poleg tega je bilo ustanovljenih 6028 podjetnikov, kar je 15,2 odstotka več kot v istem obdobju lani, razkrivajo podatki Ajpesa. »Te številke niso posledica oživitve nekaterih dejavnosti, denimo svetovalnih, proizvodnih, inženirskih, prav tako ti podatki niso znamenje, da se v podjetništvu nekaj zelo spreminja,« komentira izvršna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Alenka Avberšek.

»Ne vidim nobenih vsebinskih ozadij, ki bi dajali občutno več optimizma,« je Avberškova prepričana, da ti podatki ne kažejo na razmah podjetništva v Sloveniji. Poudarja, da so razlog za povečevanje števila na novo ustanovljenih družb in podjetnikov subvencije, ki jih namenja država. A veliko teh družb in podjetnikov po ustanovitvi ne deluje niti leto dni.

Davčna uprava je hitra: takoj pride in terja

»Pri aktivni politiki zaposlovanja je treba upoštevati, da je treba pri dodeljevanju subvencij zelo paziti, kako se novim podjetnikom dajejo prve informacije. Veliko ljudi namreč nepremišljeno in s premalo znanja ustanovi podjetje. Davčna uprava pa je zelo hitra; čim je mogoče, pridejo in terjajo. Tistih, ki bi morali v smislu podjetniških inkubatorjev pomagati podjetnikom, pa ni,« dodaja Avberškova.

Po drugi strani je bilo letos tudi manj ukinitev družb. V prvih petih mesecih jih je bilo ukinjenih 1330 oziroma 13,2 odstotka manj kot lani, izbrisana sta bila 4502 podjetnika, kar je 13,4 odstotka manj kot lani. K temu pripomore tudi manjše število stečajev. Po hitri rasti stečajnih postopkov med letoma 2009 in 2011 se je ta lani umirila. V prvih petih mesecih letos je bilo začetih 250 stečajnih postopkov, kar je 8,5 odstotka manj kot lani, zaradi stečaja pa je bilo izbrisanih 184 podjetij, kar je 13,2 odstotka manj kot lani. »Stečajev je bilo manj, saj podjetja ne ukrepajo v skladu z zakonom in ne razglasijo stečaja. Za stečaj je namreč zrelih še več tisoč podjetij,« pravi Alenka Avberšek.