Tatvin nagrobnikov police pogosto ne krijejo

Zavarovanje nagrobnikov sklenemo lahko med drugim za primere vandalizma, tatvin in različnih vremenskih nevšečnosti.

Objavljeno
27. julij 2014 17.47
Andrej Motl, Posel in denar
Andrej Motl, Posel in denar
V zadnjih letih upravniki slovenskih pokopališč pogosto poročajo o krajah bakrenih delov nagrobnih spomenikov, pojavlja se tudi vandalizem. Pred finančnimi posledicami takih škod se lahko zaščitimo s sklenitvijo ustreznega zavarovanja.

Zavarovanja nagrobnih spomenikov na našem trgu med drugim omogočajo pri Zavarovalnici Triglav, Zavarovalnici Maribor, Adriaticu Slovenici, Zavarovalnici Tilia in zavarovalnici Generali. Večinoma jih stranke lahko sklenejo kot samostojna zavarovanja, nekatera pa so lahko dodatek paketnim zavarovanjem. Pri Zavarovalnici Maribor izpostavljajo tudi skupinsko zavarovanje nagrobnikov, ki ga lastniki nagrobnikov sklenejo prek upravnika pokopališča. K zavarovanju mora pristopiti vsaj tretjina lastnikov.

V Zavarovalnici Maribor in Zavarovalnici Tilia so potrdili, da v okviru teh zavarovanj krijejo tudi tatvine. Bolj razširjeno je kritje za primer vandalizma, ki ga med drugim ponujajo v Zavarovalnici Maribor, Zavarovalnici Tilia in zavarovalnici Generali. Pri Generaliju sicer poudarjajo, da je škoda tako pri tej kot tudi pri drugih nevarnostih krita le v primeru loma. To pomeni »materialno spremembo substance zavarovane stvari zaradi nepričakovanega in nenadnega dogodka«.

Pri Triglavu lahko zavarovanci osnovnemu zavarovanju dodajo posamezna kritja zaradi vandalizma, a le, če ga sklenejo po pogojih tako imenovanega zavarovanja stekel. Če nagrobni spomenik zavarujejo kako drugače, na primer po pogojih požarnega zavarovanja, je škoda zaradi vandalizma krita le, če je posledica prijavljenih manifestacij oziroma demonstracij.

Lahko so krite tudi poplave ali potres

S sklenitvijo zavarovanja nagrobnikih spomenikov se stranke navadno zavarujejo tudi za številne nevarnosti, povezane z vremenskimi nevšečnostmi, kot so vihar, toča, strela, požar in zemeljski plaz. Nabor kritij se med zavarovalnicami razlikuje, zato je smiselno, da smo pri tem pozorni. Pri Zavarovalnici Tilia poudarjajo, da je kritje mogoče razširiti tudi na nevarnosti poplav in potresa.

Škoda, ki jo na nagrobniku povzročijo živali, je krita pri zavarovanju zavarovalnice Generali, pri različici zavarovanja po pogojih zavarovanja stekla pa tudi pri Zavarovalnici Triglav. V okviru teh dveh zavarovanj bi zavarovanci lahko uveljavljali tudi škodo, ki bi bila posledica poškodbe na drugem nagrobnem spomeniku – če bi, denimo, kos drugega spomenika zaradi tega padel na njihov nagrobni spomenik. V Zavarovalnici Maribor pojasnjujejo, da bi zavarovanci tako škodo lahko uveljavljali, če bi kos drugega nagrobnika padel zaradi viharja.

Kritje za nasprotni primer, ko bi torej nagrobnik v lasti zavarovanca zaradi poškodbe povzročil škodo na drugih nagrobnikih, v zavarovanja nagrobnih spomenikov ni vključeno. V Zavarovalnici Triglav pravijo, da je taka škoda sicer lahko krita z zavarovanjem splošne odgovornosti.

Iz Adriatica Slovenice so nam na vprašanja odgovorili, da zavarovanje nagrobnih spomenikov po pogojih za zavarovanje stekla pri njih z nekaj izjemami krije vso škodo, nastalo zaradi loma ali razbitja spomenika. Med izključitvami navajajo praske, izjede in podobne površinske poškodbe, škodo zaradi drsenja ali posedanja tal, zaradi vojn in podobnih dogodkov ter škodo, ki nastane pri odpiranju in zapiranju grobnice. Kritje lahko stranke s posebnim dogovorom razširijo na poškodbe spomenika zaradi zadimljenja zaradi požara ali poškodovanja z barvo oziroma drugimi snovmi.

Premije določajo individualno

Na ceno zavarovanja vpliva predvsem vrednost nagrobnega spomenika pa tudi morebitna dodatna kritja in individualne ocene tveganja. V zavarovalnici Generali pravijo, da letna premija v praksi znaša od šest do deset odstotkov vrednosti nagrobnega spomenika.