TEŠ prejela sredstva EIB v višini 440 milijonov evrov

S črpanjem posojila je dokončno zaokrožena finančna konstrukcija projekta in zagotovljeni pogoji za dokončanje projekta.

Objavljeno
14. marec 2013 16.40
Posodobljeno
14. marec 2013 16.40
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo
Šoštanj – Termoelektrarna Šoštanj je s posojilom Evropske investicijske banke že plačala premostitvena posojila Holdinga Slovenske elektrarne, v teh dneh bo plačala tudi Alstomu.

Termoelektrarna Šoštanj je danes prejela posojilo 440 milijonov evrov, ki ga je Evropska investicijska banka pretekli teden po enomesečnem novem premisleku odobrila za financiranje nadomestnega bloka 6 (Teš 6). S posojilom bo Teš izplačal za 169 milijonov evrov odloženih obveznosti glavnemu dobavitelju tehnološke opreme Alstomu ter vrnil pretežni del premostitvenih  posojil, ki jih je v zadnjem obdobju zagotovila skupina Holding Slovenske elektrarne (HSE). Kot je povedal generalni direktor HSE Blaž Košorok, je skupina HSE za projekt posodila 335 milijonov evrov, še nikoli ni bila tako finančno izpostavljena, vendar je Teš zdaj vse vrnil.

»S črpanjem posojila je dokončno sklenjena finančna konstrukcija projekta in s tem so zagotovljeni pogoji za njegovo uspešno nadaljevanje in dokončanje,« so zapisali v Tešu. Nekaj je bilo sicer bojazni, da ne bi računalniški nepridipravi, podobno kot v nekaterih drugih primerih, denarja nakazali na druge račune.

Medtem so nasprotovanja med razrešenim in novim vodstvom tako HSE kot Teša tik pred eksplozijo. Brez službe so namreč ostali vsi svetovalci HSE, tudi nekdanja generalna direktorja Borut Meh (kot starejšemu zaposlenemu so mu ponudili pogodbo s 1500 evri bruto plače) in Matjaž Janežič. Brez službe sta ostala tudi Marko Štrigl in Dejan Besednjak, ki je ugotavljal nepravilnosti v projektu. Vse, ki so vidno nasprotovali nekdanjemu direktorju Teša Urošu Rotniku, so pospravili tudi v Tešu. Novi vodilni v HSE in Tešu pa se, kot pravijo, bojijo še kakšnega »neporavnanega računa« in razrešenim očitajo tudi pomanjkljivosti v tehnični pripravi projekta.