V Bruslju o pritiskih na delo varuha konkurence

Komisarja Almunio zanimajo obiski policije, protikorupcijske komisije in inšpekcije na Agenciji za varstvo konkurence.

Objavljeno
21. junij 2013 18.10
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo

Ljubljana – Na Agenciji za varstvo konkurence (AVK) se v zadnjih tednih vrstijo obiski policije, protikorupcijske komisije, delovne in upravne inšpekcije. Gre za pritisk na neodvisnost in samostojnost agencije, je poudaril direktor AVK Andrej Krašek. Ta se bo o tem danes pogovarjal s komisarjem za konkurenco Joaquínom Almunio.

»Na nas so se zgrnili skoraj vsi mogoči represivni organi, ki od nas zahtevajo dokumentacijo in poročila o ravnanjih. Večina teh obiskov je posledica anonimnih prijav. S tem se moramo zelo intenzivno ukvarjati in jim pojasnjevati, kaj delamo, zakaj delamo, kar delamo in kako delamo,« je dejal Krašek. Po njegovih besedah nanj letijo nekateri anonimni očitki o mobingu, državni organi pa preiskujejo tudi prijave o domnevnih nepravilnosti pri vodenju nekaterih postopkov.

Serija obiskov se je začela za tem, ko je agencija aprila letos izdala dve vsebinsko pomembni odločbi, s katerima je pokazala svoj namen neodvisno in aktivno varovati obstoj učinkovite konkurence na trgu, je zatrdil Krašek. Aprila je AVK ugotovila, da je Pro Plus zlorabil prevladujoči položaj na oglaševalskem trgu, poleg tega pa je senat AVK takrat prepovedal vstop HSE v lastništvo družbe Elektro Maribor Energija plus. Poročali smo, da je HSE inšpektoratu za javno upravo predlagal opravo nadzora na AVK zaradi domnevnih hujših kršitev zakona o upravnem postopku.

»Očitno se je Evropska komisija z zunanjimi pritiski seznanila in ocenila, da gre za resno stvar. Zato so me povabili na sestanek, da bi o tem poročal,« je pred današnjim sestankom v Bruslju s komisarjem in podpredsednikom Evropske komisije Joaquínom Almunio dejal Krašek. Ta bo komisarja seznanil z organiziranostjo in delovanjem AVK. »Glede na poostren in pogost nadzor inšpekcijskih organov Republike Slovenije nad vodenjem postopkov in odločanjem o zadevah, ki jim je agencija priča v zadnjih tednih, pa bosta govorila predvsem o stanju na področju neodvisnosti in samostojnosti agencije pri izvajanju njenih pristojnosti,« so še sporočili iz AVK.

Evropska komisija ugotavlja, da je Slovenija določila pravne predpogoje za neodvisno javno agencijo za varstvo konkurence, vendar mora še poskrbeti, da bo imela stalno zagotovljeno ustrezno število osebja. Zakonodajo bi bilo treba dodatno dopolniti, da bo imela agencija ločen proračun, saj je to potrebno za njeno finančno neodvisnost, je Bruselj maja letos zapisal med priporočila Sloveniji.

Rebalans proračuna za letos AVK ne jemlje sredstev. A Krašek je ocenil, da bi bilo treba poskrbeti za kadrovsko okrepitev AVK: »Želimo si, da bi dobili denar za postopno zaposlitev treh novih pravnikov in mogoče še za predstavnika za stike z javnostmi.«