V gradbeništvu decembra 4593 manj zaposlenih

Največje mesečno zmanjšanje števila zaposlenih v gradbeništvu v Sloveniji doslej, v štirih letih pa za skoraj 40.000.

Objavljeno
07. marec 2013 16.48
rsi*MNENJA /SOBOTNA
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Cveto Pavlin, gospodarstvo

Ljubljana - Po podatkih statističnega urada se je decembra lani najbolj zmanjšalo število zaposlenih v gradbeništva doslej, in sicer kar za 4593 delavcev, z 58.087 na 53.494, kar je skoraj osemodstotno zmanjšanje vseh zaposlenih v panogi. Na mesečni ravni je bil doslej največji upad števila zaposlenih v gradbeništvu decembra 2010, in sicer za 3747 delavcev. Decembrska zmanjšanja zaposlenih v gradbeništvu imajo sicer sezonski značaj, vendar so v zadnjih štirih letih postala trajna.

Na letni ravni se je število zaposlenih v gradbeništvu lani zmanjšalo za 8563 delavcev. V primerjavi z oktobrom 2008, ko je bilo v gradbeništvu zaposlenih še 92.171 delavcev, to pomeni zmanjšanje za 38.677 zaposlenih, kar je skoraj 42 odstotkov. Povsem verjetno je, da se je število zaposlenih v gradbeništvu januarja, ki prav tako spada med mesece z večjimi upadi zaposlenih, še zmanjšalo za več kot tisoč delevcev, so sporočili z Zbornice gradbeništva in industrije gradbenega materiala pri GZS, čeprav statistični podatki za januar še niso na voljo.

Glavni razlog za visok upad števila zaposlenih v gradbeništvu v zadnjih štirih letih so znani, saj se je v tem času obsega izvedenih gradbenih del v Sloveniji zmanjšal za skoraj 60 odstotkov. Toda upadanje števila zaposlenih je obsegu izvedenih gradbenih del v Sloveniji vendarle sledilo znatno počasneje, saj se je do decembra lani skupno število zaposlenih v gradbeništvu zmanjšalo za 33 odstotkov in je vse do do decembra kazalo, da se je upadanje števila zaposlenih umirilo in da so slovenska podjetja uspela viške zaposlenih zaposliti na gradbiščih v tujini, vendar se to ni zgodilo.

Položaj še preostalih slovenskih gradbenih podjetij se hitro slabša, zato mnoga poskušajo zaposliti svoje zaposlene v tujini, najpogosteje le kot delovno silo. Pričakovan pa je tudi večji vstop tujih izvajalcev na slovenski trg, predvsem pri javnih naročilih, saj bančnih garancij, ki jih slovenski javni naročniki zahtevajo od ponudnikov za sodelovanje na razpisih, mnoga slovenska gradbena podjetja niso več v stanju pridobiti.

Očitno nas bo slabo urejena slovenska sistemska ureditev poslovanja panoge gradbeništva vodila v nadaljnje veliko poveèevanje brezposelnosti v Sloveniji na eni strani in vedno bolj množièno najemanje tujcev za delo na naših še preostalih gradbišèih na drugi strani, so še dodali v Zbornici gradbeništva in industrijengradbenega materiala pri GZS.