Višji prispevek za elektriko nepotrebna obremenitev za podjetja

Vlada je po napovedi več kot potrojila prispevek za učinkovitost in obnovljive vire, za gospodarstvo je to prehudo breme.

Objavljeno
16. januar 2013 19.14
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo
Ljubljana – V Talumu, največjem porabniku elektrike pri nas, so še konec preteklega leta načrtovali pozitivno letošnje poslovanje, vlada pa je s prispevkom zvišala ceno elektrike. Za Talum to pomeni 6,5 milijona evrov dodatnih stroškov in skoraj ravno toliko izgube. Vse je posledica tega, da vlade niso prej znižale podpor za sončne elektrarne.

Vlada se je 3. januarja strinjala s povišanjem prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije za 334,7 odstotka. Za povprečno gospodinjstvo to pomeni 2,80 evra višje mesečne račune, gospodarstvo pa meri dodatne stroške tudi v milijonih evrov. Ob tem, da pri njih učinkovita raba energije ni pomembna, saj se prispevek obračunava na moč.

Marko Drobnič, predsednik uprave Taluma, je povedal, da Talum spada v najvišjo odjemno skupino, zato bo letos k obstoječim 6,70 evra omrežninskih dajatev zaradi zvišanja prispevka moral plačati še dodatnih 6,20 evra na megavatno uro (MWh). »Na letni ravni to za Talum pomeni 6,5 milijona evrov dodatnih finančnih obremenitev. Ob že tako visokih cenah energije v primerjavi s konkurenti v Evropi, ki jih nima samo Talum, ampak celotna energijsko zahtevna panoga v Sloveniji, pomeni ta povečani prispevek nepremišljeno potezo, ki gospodarstvu ne pomaga, ampak mu nalaga dodatne, nepotrebne obremenitve,« opozarja Drobnič.

Zaupanje v prihodnost umrlo

Talum je za državo pomemben delodajalec. Ustvarijo 270 milijonov evrov prihodkov, 85 odstotkov z izvozom. Zaposlujejo več kot 1100 ljudi, ki jim na leto plačajo približno 18 milijonov evrov. Samo z neposrednimi davki in dajatvami prinesejo v državni proračun več kot deset milijonov evrov.

Do pred kratkim so po izgubah v preteklih letih (samo lani je Eles za elektriko plačal 13,5 milijona evrov) videli svetlejšo prihodnost, pozitivno poslovanje in nove izdelke z višjo dodano vrednostjo. »Moderna tehnologija in razvojna strategija nam omogočata rast in nadaljnji razvoj, saj zasedamo drugo mesto v svetu po učinkoviti rabi energije,« pojasnjuje Drobnič.

Talum si je konec lanskega leta v tujini zagotovil zadostne količine električne energije za tri leta. Z dodatnim prispevkom se je vse podrlo. »Po konkurenčnosti je to popolnoma nesprejemljivo, iz poslovnega vidika pa finančno nevzdržno. Dodatno obremenjevanje industrije in celotnega gospodarstva s takšnimi dajatvami je tudi v nasprotju s prakso drugod po Evropi,« je dodal Drobnič. V Talumu so izračunali, da seštevek vseh obremenitev, ki jih mora Talum plačati, nemški proizvajalci pa ne, znaša 11,52 evra na MWh, celotna »korist« v prid nemškega proizvajalca pa z upoštevanjem prejetega nadomestila za prodajo izklopljivosti znaša med 14,54 in 17,33 evra na MWh. Če k temu dodamo še čezmejne zmogljivosti (5,50 evra), ki jih mora Talum plačevati tako za uvoženo kot tudi za doma proizvedeno elektriko, se celotna razlika poveča na 20,40 do 22,83 evra na MWh. Na leto to pomeni za Talum 20 milijonov evrov višje stroške.

Vlada in sončni razcvet

»Pri nas nihče ne analizira posledic takšnih sklepov. Niti tega ne, zakaj takšne podpore zasebnim projektom s tujo opremo in posojili pri tujih bankah,« pravijo strokovnjaki, ki nočejo biti imenovani. Za podpore je šlo lani 42 milijonov evrov, letos bo zaradi že postavljenih elektrarn na obnovljive vire, zlasti sonce, potrebnih dodatnih 94 milijonov evrov. Skupaj torej 136 milijonov, več kot polovica za sončne elektrarne. Že leta pa velja opozorilo, da bi bilo podpore zanje treba začeti zniževati že pred leti, sicer bo projektov preveč, a vlade tega niso storile. Zdaj mora država zagotoviti denar za 15-letne podpore številnim projektom (to so iztožljivi zneski), ki se poplačajo že v osmih letih. Na novo postavljene sončne elektrarne v znesek še niso vštete.