Vlagatelji se ne odzivajo na poslovne rezultate družb

Udeleženci kapitalskega trga so začeli verjeti v prodajo Mercatorja.

Objavljeno
25. maj 2014 21.50
Vesna Vitez, upravljavka premoženja, Abanka Vipa
Vesna Vitez, upravljavka premoženja, Abanka Vipa

V preteklih tednih je rezultate za prvo trimesečje objavilo kar nekaj družb, vendar večjega odziva nanje ni bilo.

Krkina delnica je ob objavi manjšega dobička od pričakovanj za malenkost zdrsnila navzdol, vendar se je takoj v začetku preteklega tedna vrnila na ravni izpred objave. Očitno vlagatelji rusko-ukrajinski krizi ter padcu vrednosti rublja in grivne ne namenjajo prevelike pozornosti, čeprav prodaja Krke na vzhodnih trgih predstavlja 39 odstotkov celotne prodaje skupine. Od tega kar 73 odstotkov odpade na ruski trg, kjer bo gospodarska rast tudi v prihodnjih četrtletjih precej skromna.

Niti na Petrolovo delnico objavljeni poslovni rezultati družbe niso imeli večjega vpliva. Tečaj se je gibal okoli 273 evrov, do slabih 280 evrov je prilezel šele v sredini preteklega tedna. Skupina Petrol je v letošnjem prvem četrtletju ustvarila tri odstotke nižje prihodke od prodaje, vendar ji je uspelo povišati čisti dobiček na 13 milijonov evrov.

Z rezultati je v zadnjem obdobju še najbolj razveselila Cinkarna Celje. Delničarji so 14 odstotkov višje prihodke, ebit v višini 4,4 milijona evrov (lani izguba v višini 153.000 evrov) in čisti dobiček v višini 3,8 milijona evrov (lani 32.000 evrov) nagradili in tečaj delnice poslali do 151 evrov. Več kot petodstotna dividendna donosnost družbe je pri tem ravno tako imela pomembno vlogo. Od začetka leta je delnica pridobila skoraj 70 odstotkov vrednosti.

V istem obdobju je še deset odstotkov vrednosti več pridobila delnica Letrike.

Pretekli teden se je tako na Ljubljanski borzi končal brez večjih sprememb tečajev. Slovenski borzni indeks se je do četrtka povzpel za 2,7 odstotka, največjo zaslugo pa sta pri tem imeli delnici Luke Koper in Krke. Okrepila se je tudi delnica najboljšega soseda, ki je zaradi informacije, da je Agrokor pridobil denar za prevzem Mercatorja, pridobila dva odstotka. Očitno so vlagatelji začeli verjeti v zgodbo o prevzemu, ki se vleče že več kot dve leti.

Prispevek izraža stališče avtorice, in ne nujno tudi Abanke Vipe, v kateri je zaposlena. Avtorica ni lastnica delnic, Abanka Vipa pa je lahko lastnica delnic, omenjenih v članku.