Bančne storitve, ki se jim ne moremo izogniti, čedalje dražje

Samo lani so banke mesečno vodenje računa podražile v povprečju za skoraj petino. Nove podražitve so že napovedane.

Objavljeno
17. januar 2014 18.41
NLB pri Gospodarskem razstavišču v Ljubljani, 17. januarja 2014
Milka Bizovičar, gospodarstvo, Jerneja Grmadnik, Delo.si
Milka Bizovičar, gospodarstvo, Jerneja Grmadnik, Delo.si
Ljubljana – Nekaterim stroškom, ki jih banke računajo za svoje storitve, se ne moremo izogniti, se pa med ponudnicami razlikujejo tudi za polovico. Cene so čedalje višje. Po statističnih podatkih se je mesečno vodenje računa lani v povprečju podražilo za 18 odstotkov, več kot sedem odstotkov so dražja nadomestila za plačilo računa v spletni banki.

Povprečje so na statističnem uradu izračunali na podlagi podatkov večjih bank, dejanske provizije, ki jih mora posameznik plačati svoji banki za uporabo storitev, pa so odvisne tudi od njegovih navad in potreb. Na primer: posameznik, ki uporablja spletno banko in kartico z odloženim plačilom, trikrat na mesec dvigne denar na bankomatu druge banke, vsak mesec plača eno položnico na bančnem okencu, dve prek spletne banke, en račun poravna prek trajnika, tri pa prek direktne obremenitve, bi po zdaj veljavnih tarifah v letu dni za provizije plačal od 45 evrov (v Delavski hranilnici) do 122 evrov (v Raiffeisen banki), pokaže kalkulator na spletni strani Zveze potrošnikov Slovenije.

Nekatere banke so s 1. januarjem nekoliko podražile bančne storitve, nekatere jih nameravajo tudi v prihodnjih mesecih. NLB več računa odobritev izrednega limita na osebnem računu, prav tako odobritev nekaterih kreditov. Tarife bodo spreminjali tudi februarja in aprila. V Abanki so podražili tarifo pri bančnih karticah, nova je postavka za prenos nakazila na TRR, marca pa nameravajo poceniti pristopnino k spletni banki. V Banki Koper je med drugim dražje obvestilo o neizvršenih plačilnih transakcijah, ki ga pošljejo po pošti, nadomestilo za blokacijo računa in letno članarino za nekatere plačilne kartice. V BKS bodo podražili vodenje nekaterih računov in odobritev izrednega limita ter blokiranje kartice. Nekatere storitve bodo od marca dražje tudi v SKB; vodenje osebnega računa, transakcije med računi, obvestila o neizvršenih izplačilih in vodenje drugega računa. Z marcem bodo v Hranilnici Lon podražili tarife poslovanja in opravljanja plačilnega prometa s tujino. Bančne storitve nameravajo s februarjem podražiti tudi v Hypu.

Med bankami, ki niso spreminjale cenikov in jih, kot so nam odgovorili, niti kmalu ne nameravajo, so NKBM, Banka Celje, Sparkasse, Sberbank, Deželna banka Slovenije, Raiffeisen banka, Delavska hranilnica Vipava, Deželna banka Slovenije in Poštna banka Slovenije, iz katere so odgovorili, da bodo izvedli analizo tržnih razmer in se nato odločali o morebitnih spremembah. Tarif niso spreminjali niti v UniCreditu.

Potrošnik plačuje davek na finančne transakcije

Statistični urad, ki spremlja cene štirih osnovnih storitev za potrošnike, je lani opazil dobršno podražitev vseh. Še najmanj, za dobra dva odstotka, so se dvignile provizije za plačilo položnic na bančnem okencu. Poleg nadomestila za mesečno vodenje računa se je najbolj podražila letna članarina za kartico z odloženim plačilom – za skoraj 17 odstotkov.

Za primerjavo: od decembra 2009 do decembra 2012 so se omenjene storitve podražile za dva do pet odstotkov. Vzrok za takšen dvig cen v lanskem letu med drugim lahko iščemo tudi v tem, da je marca začel veljati 6,5-odstotni davek na finančne transakcije, ki so ga banke očitno prevalile na komitente. Provizija za vodenje računa se je od leta 2005 podražila za skoraj polovico. Tri četrtine dražja so po podatkih statističnega urada plačila položnic na bančnem okencu.

Kje plačujete račune?

Razlike v cenah za to storitev so zelo velike. Najugodnejša je za komitente obeh hranilnic. V Lonu morajo za plačilo računa do 500 evrov odšteti od 29 do 79 centov, odvisno od tega, v kateri poslovni enoti v Sloveniji storitev opravijo. Najceneje je v Novi Gorici, najdražje pa v Ljubljani. Potrošniki, ki niso komitenti te hranilnice, bodo za položnico plačali od 49 do 79 centov. Za plačila nad 500 in do 5000 evrov je enoten strošek za vse potrošnike, to je 3,10 evra. Če UPN-nalog izpolni uslužbenec, je nadomestilo višje. Podobno politiko provizij za plačila računov imajo tudi v Delavski hranilnici. Za nakazila, manjša od 460 evrov, Novogoričani, ki so njihovi komitenti, plačajo 25 centov, drugi pa 35 centov, za večje vrednosti pa 0,16 odstotka, največ pa dva evra. Nekomitenti za nižje vrednosti računov plačajo nadomestilo v višini 47 oziroma 61 centov.

Tisti, ki račune hočejo plačevati fizično, to lahko opravijo med drugim v izbranih trgovinah Tuša in trafikah 3dva (za 0,65 centa) in na Petrolu – tam je strošek enak kot v Poštni banki, torej 1,05 evra.

Dodajmo še, da nekatere banke ponujajo strankam paketne račune. Mesečni strošek vodenja je najpogosteje okrog pet evrov, za to pa potrošnik lahko uporabi nekatere storitve brez dodatnih stroškov.