Deloindom: Gibanje cen energentov in ogrevalnih sistemov

Preverili smo, kako letni časi vplivajo na cene energentov za ogrevanje in kdaj je smiselno kupiti novo zalogo.

Objavljeno
02. april 2014 16.28
Franc Kalan, energetski svetovalec
Franc Kalan, energetski svetovalec
Vprašanje o cenah energentov in sistemov ogrevanja je zelo pogosto, saj ljudi zelo zanimajo stroški ogrevanja v tem času in še bolj v prihodnje. Energente in sisteme delimo na negospodarne in gospodarne, lahko pa tudi na neobnovljive, tj. fosilnega izvora, in obnovljive vire energije.

Kdaj je ugoden čas za nakup energentov?

Načeloma velja, da je gorivo pametno kupiti po koncu kurilne sezone, ko je povpraševanje manjše in ponudba večja. Takrat so večinoma cene malo nižje, ne velja pa to v vseh primerih. Pri kurilnem olju lahko na ceno bolj vplivajo nepredvideni politični, ekonomski ali tečajni dogodki kot pa ponudba in povpraševanje na mednarodni borzi. Enako velja za utekočinjeni naftni plin (UNP), morda le z majhnim zamikom.

Pri lesni biomasi je drugače. Pri tem gorivu nismo odvisni od mednarodnih dogajanj. Cene drv, peletov in sekancev se oblikujejo na domačem trgu glede na ponudbo in povpraševanje. Zato je najbolje lesno biomaso kupiti spomladi, denimo maja, in najpozneje do avgusta. Predvsem pri lesnih peletih in sekancih so spomladi in poleti znatni popusti. Po nedavni vremenski katastrofi lahko pričakujemo, da bodo predvsem sekanci cenejši, pri peletih pa je treba paziti na kakovost; podrto drevje je slabše kakovosti, zato so lahko tudi peleti narejeni iz takšnega lesa, predvsem pa njihovo kakovost poslabša lubje. V vsakem primeru morajo biti peleti in sekanci čim bolj suhi, za drva pa je priporočljivo, da se po možnosti eno leto sušijo zunaj na zraku, če ob nakupu niso suha. Če imamo negospodaren energent in tudi tak sistem ogrevanja, ga je najbolje čim prej zamenjati z varčnim.

Več o gibanju cen kurilnega olja in drugih energentov si preberite v tokratni številki priloge Deloindom ali na www.deloindom.si.