Deloindom: Nepremičninsko pravo - Pred pogodbo

V prihodnjih tednih bomo objavili serijo člankov, v katerih bomo na preprost in razumljiv način predstavili osnove nepremičninskega prava ter opisali postopke, potrebne za sklenitev pravnih poslov z nepremičninami.

Objavljeno
07. januar 2014 12.39
Staša Lepej
Staša Lepej
V prvem članku povzemamo postopke pred sklenitvijo pogodbe, prihodnji teden pa bomo pisali o razliki med notarskim zapisom in zasebno listino ter stroških posameznih postopkov.

Nepremičninsko pravo in zemljiškoknjižni postopki so zaradi pravkar sprejetega zakona o davku na nepremičnine še kako aktualna tema. Novi davek od državljanov zahteva, da uredijo lastninska razmerja in odpravijo morebitna neusklajena stanja v zemljiški knjigi.

Priporočam, da državljani te postopke urejajo pri notarjih, ki so dobro usposobljeni za sestavljanje zemljiškoknjižnih listin, poznajo davčno zakonodajo s področja nepremičnin in zagotavljajo varnost pravnega prometa. Tudi odvetniki in nepremičninski posredniki dobro poznajo te postopke, vendar morajo stranke v določeni fazi postopka vseeno potrkati na vrata notarske pisarne (overiti podpis na listini, pretvoriti izvirnik zemljiškoknjižne listine v elektronsko obliko), medtem ko lahko notar izpelje celoten postopek od začetka do konca in na podlagi pooblastila, ki ga podpiše stranka, v njenem imenu opravi vse upravne, davčne in zemljiškoknjižne postopke. Za določene postopke pa so notarji celo izključno pristojni in jih ne more opravljati odvetnik ali nepremičninski posredniki (sklepanje izročilnih pogodb, pogodb med zakoncema ipd.).

Notar mora biti nepristranski in mora varovati interese vseh strank v postopku ter uskladiti njihovo pogodbeno voljo. Strankam mora na razumljiv način pojasniti vsebino pravnega posla, ki ga sklepajo, in jih seznaniti z običajnimi tveganji, ki se jim lahko zgodijo v tem pravnem poslu. Pogosto nerazumljivo pravniško latovščino, ovito z zapletenimi in številnimi paragrafi, notar predstavi tako, da stranka natančno ve, kakšno pogodbo podpisuje in kakšne pravne posledice lahko pričakuje.

Celoten članek si lahko preberete v današnji tiskani izdaji priloge Deloindom ali na www.deloindom.si.