Minister Židan podpira zelenjadarsko verigo

V učinkovito zelenjadarsko verigo so vključeni lokalni pridelovalci, kmetijske zadruge, Zadružna zveza Slovenije, ministrstvo in trgovina.

Objavljeno
16. april 2013 19.46
Je. G., Delo.si
Je. G., Delo.si
Ljubljana - Minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan se je v petek sestal s predstavniki Trgovinske zbornice Slovenije (TZS), ki so mu predstavili model sodelovanja med pridelovalci in trgovino na področju zelenjadarstva. Sogovorniki so se strinjali, da je potrebna nadaljnja krepitev partnerstva v zelenjadarski verigi in si bodo skupaj prizadevali za nadaljevanje razgovorov z Zadružno zvezo Slovenije, da bi omenjeni model lahko zaživel v praksi.

Minister Židan je povedal, da podpira prizadevanja za učinkovitejše delovanje celotne zelenjadarske verige, kar bo prispevalo tudi k dvigu samooskrbe. Cilj vseh deležnikov v agroživilski verigi je zagotoviti slovenskemu potrošniku čim večjo izbiro kakovostne hrane po sprejemljivih in konkurenčnih cenah. To je še posebej velik izziv v času gospodarske krize, ko kupna moč v Sloveniji pada, delež tistih potrošnikov, ki pričakujejo, da se bo njihovo finančno stanje še poslabševalo pa narašča. Zaradi tega so se potrošnikove nakupne navade spremenile − dejanske potrebe so pred željami kupcev, njihovi nakupi so pogostejši in v manjšem obsegu, v ospredje prihaja tudi lokalna pridelava, vendar ne za vsako ceno.

Na sestanku so se strinjali, da so nosilci odgovornosti za učinkovito delovanje zelenjadarske verige: ministrstvo, ki mora zagotoviti ustrezno podporno kmetijsko politiko, lokalni pridelovalci, lokalne in regijske kmetijske zadruge, Zadružna zveza Slovenije in trgovina, so zapisali na ministstvu za okolje in prostor.

Med temelji modela, ki ga je pripravila TZS za nadaljnjo razpravo med deležniki v t. i. zelenjadarski verigi, najdemo zagotavljanje ugodne in konkurenčne ponudbe slovenske zelenjave potrošniku, zagotavljanje ustreznih proizvodnih kapacitet − količin po okvirnih in konkurenčnih cenah, izvajanje stalnega nadzora nad kakovostjo in sledljivosti, spoštovanje in izpolnjevanje dobavnih rokov.

Osrednjo vlogo v tej verigi morajo v prihodnje imeti regijske kmetijske zadruge, v katere se združuje več lokalnih zadrug, ki morajo prevzeti tveganje za kakovostno in varno zelenjavo, za okvirne količine in grobe okvirne cene.