Stanovanja najdražja v Kranjski Gori, najcenejša v Hrastniku

Letos bi stanovanjski nepremičninski trg lahko dosegel drugo dno krize in stanovanja se bodo na veselje kupcev še cenila.

Objavljeno
01. avgust 2014 18.18
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Ljubljana – Pri nas so se cene stanovanjskih nepremičnin realno znižale že tretje leto zapored, še posebej lani, ugotavljajo na Geodetski upravi Republike Slovenije (Gurs) v poročilu o slovenskem trgu nepremičnin za leto 2013. Lani se je prodaja zmanjšala za 12, cene pa v povprečju za sedem do osem odstotkov. Upad cen je bil različen po posameznih krajih.

Še vedno so stanovanja najdražja v Ljubljani in njeni okolici, na Obali in na Gorenjskem, kjer povprečna cena kvadratnega metra rabljene stanovanjske površine presega 2000 oziroma 2200 evrov, najcenejša pa v Zasavju, Posavju, na Kočevskem, Koroškem, v Prekmurju in Beli krajini, kjer je cena od 650 do manj kot tisoč evrov za kvadratni meter. Gre seveda za povprečne cene na regionalnih trgih, po posameznih krajih pa je lahko tudi drugače. Po poglejmo, v katerih krajih so najcenejša in v katerih najdražja stanovanja pri nas in po čem je tam kvadratni meter stanovanjske površine.

Na Obali neprodanih 700 novih stanovanj

Kljub pospešenemu upadanju cen je bila povprečna cena kvadratnega metra rabljenega stanovanja tudi lani najvišja na območju Obale brez Kopra, to pomeni v občinah Izola in Piran, in sicer 2260 evrov (v Kopru 2050 evrov), in je bila v primerjavi z letom pred tem nižja za deset odstotkov. V primerjavi z letom 2008 je bila nižja že za več kot četrtino, kar je tudi največji upad povprečne cene stanovanj med vsemi območji v Sloveniji. Po drugi strani je bilo to edino območje, kjer je promet s stanovanji ostal na isti ravni kakor leta 2012 oziroma se ni zmanjšal.

Prodaja novih stanovanj v koprskih Semedelskih razgledih, ki se je začela že leta 2007 in kjer je treba za 50 kvadratnih metrov veliko stanovanje s parkirnim mestom še vedno odšteti približno 150.000 evrov, gre h koncu šele letos. Po drugi strani je manjši investitor nova stanovanja v Luciji, ki jih je ponudil po ceni med 1500 in 2300 evrov za kvadratni meter, prodal razmeroma hitro. Zelo dobro se prodajajo tudi nova stanovanja v koprskem naselju 15. maj, čeprav se cene za kvadratni meter gibljejo med 2300 in 2700 evrov. Gre za dobro mikrolokacijo, kakovostno gradnjo in funkcionalno razporeditev prostorov.

Na Obali je še vedno precej neprodanih novih stanovanj, ki so večinoma ujeta v stečajnih postopkih. V Nokturnu, Zelenem gaju in na Ferrarski je samo v Kopru skoraj 500 praznih novih stanovanj. V Izoli je nedokončanih 190 stanovanj v bloku Livade, kjer je investitor prav tako šel v stečaj. Brez stanovanj manjših investitorjev je na Obali še vsaj 700 neprodanih novih stanovanj, ki, kot kaže, ne bodo tako kmalu dobila lastnike.

Ljubljana z okolico še vedno draga

Tako po višini kot po zmanjšanju cen stanovanj Obali sledi Ljubljana, kjer je bilo lani prodanih dobra četrtina vseh rabljenih stanovanj v Sloveniji po povprečni ceni 2080 evrov za kvadratni meter. Cena se je v primerjavi z letom 2012 ob približno petodstotnem manjšem prometu zmanjšala za deset odstotkov, v primerjavi z letom 2008 pa za več kot petino. V okolici Ljubljane, ki vključuje Vrhniko, Medvode, Mengeš, Trzin, Kamnik, Domžale in Grosuplje, je bila lani povprečna cena stanovanjskega kvadratnega metra 1790 evrov, po posameznih krajih pa je odstopala od sto do dvesto evrov navzgor ali navzdol.

Tudi v Ljubljani cene precej odstopajo od omenjenega povprečja, kar je odvisno od lokacije, kakovosti gradnje in vgrajenih materialov ... Najdražje stanovanje skupaj z dvema parkirnima mestoma je bilo lani prodano po 6200 evrov za kvadratni meter. Kupec je bila pravna oseba. Po več kot 4000 evrov za kvadratni meter sta bili prodani še dve stanovanji, v rangu cene od tri do štiri tisoč evrov za kvadratni meter pa je bilo prodanih več kot 70 stanovanj.

Tudi v okolici Ljubljane so povprečne cene rabljenih stanovanj še vedno dokaj visoke. Na Lavrici in Škofljici nekaj več kot 2200 evrov za kvadratni meter, sledijo Medvode s povprečno ceno okoli 2000 evrov, Domžale 1950, okolica Domžal in Grosupljega z nekaj deset evri nižjo ceno, Vrhnika 1850 in Kamnik 1700 evrov za kvadratni meter. V teh krajih ni bilo veliko prodanih stanovanj. Najnižje cene v bližini Ljubljane so v Litiji, kjer se je povprečna cena spustila na 1200 evrov za kvadratni meter, predvsem na račun starejših stanovanj.

V Ljubljani pa so precej višje cene novih stanovanj. Če ne bi upoštevali nekaterih stanovanj v Celovških dvorih, ki jih je stečajni upravitelj prodal po 1450 evrov za kvadratni meter, nato pa se je s prenosom preostalih stanovanj na tako imenovano slabo banko (DUTB) prodaja ustavila, bi bila povprečna cena novih stanovanj 2700 evrov za kvadratni meter. Povprečne cene novih stanovanj v okolici Ljubljane so bile lani 2250 evrov za kvadratni meter, najvišje pa so dosegle tudi 3400 evrov.

Tudi letos cena stanovanj navzdol

Cenejša stanovanja kot na Obali in v Ljubljani so na Gorenjskem, razen Kranjske Gore, vendar se tam proda malo stanovanj (lani le 24), in Bleda, ter na Severnem Primorskem, kjer je bila povprečna cena stanovanja okoli 1500 evrov za kvadratni meter, kar je le deset evrov manj, kot je bila lani povprečna cena kvadratnega metra stanovanja pri nas. V vseh drugih krajih (Dolenjska, Celje in Maribor), so stanovanja precej cenejša, najcenejša pa so na Koroškem ter v Posavju in Zasavju, kjer je kvadratni meter cenejši od tisoč evrov.

Po podatkih spletnega portala Slonep so se cene stanovanj znižale tudi letos in to v vseh regijah. V prvem četrtletju so se v Ljubljani znižale za 31, v drugem pa za 39 evrov za kvadratni meter, na Obali pa v prvem četrtletju za 50, v drugem pa za 29 evrov za kvadratni meter. V Ljubljani so se nekoliko podražile le garsonjere, cene dvosobnih stanovanj pa so ostale na enaki ravni. Kljub temu znižanju cen so stanovanja še vedno najdražja prav na Obali in v Ljubljani.