Švedi v slovenski salami halal odkrili svinjino

Po fotografijah sodeč gre za kulen proizvajalca Košaki TMI iz Maribora, ki je vseboval okoli deset odstotkov svinjskega mesa.

Objavljeno
10. april 2013 18.23
Marjeta Šoštarič, gospodarstvo
Marjeta Šoštarič, gospodarstvo
Ljubljana - Na Švedskem so v salami slovenskega proizvajalca, ki je označena z znakom halal, našli svinjino, je sporočila švedska agencija za prehrano. Sodeč po fotografiji, objavljeni na spletni strani agencije, gre za kulen proizvajalca Košaki TMI iz Maribora, ki je vseboval okoli deset odstotkov svinjskega mesa.

Tiskovna predstavnica agencije Louise Nyholm je sporočila, da bodo o svojih ugotovitvah obvestili EU in da bodo preverili podjetje, ki je napačno označilo salamo, povzema francoska tiskovna agencija AFP. »Nesprejemljivo je, da izdelki, označeni s halal, vsebujejo svinjsko meso. Veliko ljudi je, ki nikakor nočejo jesti svinjine, zato je pomembno, da podjetja prevzamejo odgovornost in potrdijo, da se njihovi izdelki ne prodajajo z napačnimi oznakami,« je poudarila Nyholmova.

Švedska agencija po poročanju AFP ni razkrila, koliko napačno označenega mesa je bilo prodanega in kako dolgo je bilo na trgu. Islam prepoveduje uživanje svinjine. Zakol po metodi halal pomeni, da se živali prereže grlo in pusti odteči kri. Na Švedskem je ta metoda prepovedana, ker živali pred zakolom niso omamljene. Švedska agencija je navedla, da je sporna salama vsebovala okoli 10 odstotkov svinjskega mesa, za »onesnažene« pa običajno veljajo izdelki, ki vsebujejo več kot odstotek svinjine. Agencija je testirala 99 izdelkov, od katerih jih je devet vsebovalo
svinjski DNK. Osem vzorcev je vsebovalo manj kot odstotek svinjine, od tega sedem manj kot 0,1 odstotka, še navaja AFP.

Predsednika uprave mariborske družbe Jureta Bojneca je vest o odkritju švedskih nadzornih služb doletela na poti v Italiji in ga je, kot je povedal za Delo, šokirala. »Takoj sem poklical v proizvodnjo naše tehnologe in jim naročil, da vse preverijo, analizo tveganja, vse postopke, lote.« Zvečer, ko se vrne s poti, bo v podjetju s sodelavci preveril, kaj se je zgodilo, je še povedal. Na vprašanje, kako delajo kulen brez svinjine, da zadosti standardu halal, je Bojnec odgovoril: »Proizvajamo kar nekaj izdelkov brez svinjine, torej govejih izdelkov. Zame je to res šokantna informacija.«

Bojnec ne izključuje možnosti, da bi lahko prišlo do napake pri označevanju, zato na vprašanje o tej možnosti odgovarja: »Toliko sem se že naučil v življenju, da je vse možno. Vsi se trudimo po najboljši moči, a možne so človeške napake. Ne izključujem nobene možnosti, a kaj več bom lahko povedal, ko bom zadeve preveril s sodelavci.«