Zlate zvezdice Michelinovih ocenjevalcev za slovenski kruh

Na odmevnem mednarodnem ocenjevanju največ zvezdic za ajdov kruh z orehi in stoletni kruh iz Žita.

Objavljeno
31. maj 2014 12.05
vidic/kruh
Marjeta Šoštarič, gospodarstvo
Marjeta Šoštarič, gospodarstvo
Ljubljana - V Sloveniji peki pečejo najboljši kruh, je bilo slišati iz ust enega govorcev na portoroškem simpoziju o pekarstvu v začetku maja. Da ta všečna ocena ni pretirana, se je potrdilo na letošnjem mednarodnem ocenjevanju za nagrado iTQi Superior Taste Award v Bruslju. Na njem sta namreč dva kruha iz Žitovih pekarn prejela najvišje število zvezdic, ki jih podeljuje žirija mednarodno priznanih chefov in sommelierjev, nosilcev Michelinovih zvezdic.

Za ajdov kruh z orehi in stoletni kruh (s semeni) so ocenjevalci menili, da sta vrhunske kakovosti in izjemnega okusa, in jima podelili tri zvezdice.

Kaj je nagrada Superior Taste Award?

Nagrada Superior Taste Award, ki jo podeljuje iTQi, mednarodni inštitut za okus in kakovost, je edina oznaka kakovosti okusa, ki jo podeljujejo vodilni kuharji in sommelierji, nagrajeni z Michelinovimi zvezdicami. Žirijo iTQi sestavljajo predstavniki 15 držav, ki so člani najprestižnejših kuharskih ustanov v Evropi, kot so francoski kuharski mojstri, združeni v Maîtres Cuisiniers de France, člani francoske in britanske kulinarične akademije, združenj restavracij Evrope in svetovnih kuharskih mojstrov (World Master Chef Society) ter mednarodnega združenja sommelierjev (ASI).

Podobno kot Michelinov gastronomski vodnik iTQi ne organizira tekmovanja temveč nagradi izdelke glede na njihove odlike. Le izdelki z oznako nad 70 odstotkov prejmejo nagrado Superior Taste Award z eno, dvema ali tremi zvezdicami. Ena zlata zvezdica pomeni skupno oceno med 70 in 80 odstotki (dober okus), dve sta za skupno oceno od 80 do 90 odstotkov (poseben okus), tri pa za skupno oceno nad 90 odstotkov (izjemen okus).

Moč ocenjevanja

Med pokušanjem je vsak izdelek slepo preizkušan na podlagi strogega postopka senzorične analize, pokuševalci ocenjujejo izdelke, kot da bi jih imeli doma in ne glede na standarde, ki veljajo v njihovih restavracijah. Ocena vsakega izdelka je zabeležena v poročilu senzorične analize, pri čemer vsak član žirije upošteva kriterije, kot so: vonj, videz, okus, ki ostane v ustih po zaužitju, tekstura ipd. Žirija pripiše tudi komentarje in predloge za izboljšanje, če je to potrebno. Po pokušanju iTQi izdela za sodelujoče natančen grafikon različnih ocen ter povzame komentarje in predloge članov žirije, tako da imajo proizvajalci informacije za razumevanje odločitev članov žirije in možnost za morebitne izboljšave. Iz Žita so poslali na ocenjevanje poleg omenjenih kruhov še toast special, domače skutne štruklje in svaljke ter bonbone herba (švicarski mentol). Tudi ti izdelki so bili nagrajeni: toast in bonboni z dvema zlatima zvezdicama, štruklji in svaljki pa z eno.

Zvezdice tudi pašteti Argeta

»Vesel sem, da smo v času, ko beležimo padec potrošnje v pekarski industriji in se soočamo s padcem kupne moči ter spremenjenih nakupnih navad potrošnikov, uspeli ohraniti vrhunsko raven naših izdelkov. Tudi to ocenjevanje nam sporoča, da smo na pravi poti, da ostajamo inovativni, da se znamo prilagajati razmeram na trgu in da sledimo najnovejšim trendom v pekarski industriji, ki gredo v smeri rasti izdelkov za dopeko. Zato sam vidim velik potencial v izvozu,« je priznanja komentiral Janez Bojc, predsednik uprave družbe. Ker se s kakovostnimi izdelki med slovenskimi proizvajalci ni izkazalo samo Žito (za paštete Argeta je dve zlati zvezdici prejela tudi Droga Kolinska), je Bojc dodal, da je to spodbuda več za samozavest na tujih trgih, kjer »lahko skupaj dosežemo, da bo potrošnik kljub naši majhnosti, tuji konkurenci in nepredvidljivim dogodkom na globalnem trgu, izbral slovenski proizvod«.