Slovenija privlačnejša za nemški kapital

V raziskavi slovensko-nemške gospodarske zbornice smo napredovali za tri mesta.

Objavljeno
01. april 2015 13.05
Maja Grgič, gospodarstvo
Maja Grgič, gospodarstvo

Ljubljana - Gospodarsko okolje v Sloveniji se je po oceni podjetij z nemškim kapitalom lani izboljšalo, dobre pa so tudi napovedi za letos.

V raziskavi Slovensko-nemške gospodarske zbornice je Slovenija po privlačnosti za nemške vlagatelje napredovala za tri mesta in je med državami srednje in vzhodne Evrope zdaj na 4. mestu. Pred nami so Češka, Poljska in Slovaška.

Kot ovira še vedno ostajajo delovnopravna zakonodaja in visoki davki.

Prednosti lokalnih dobaviteljev in kakovostne delovne sile

Kot prednosti Slovenije po oceni nemških vlagateljev ostajajo kakovost lokalnih dobaviteljev, produktivnost zaposlenih in kvalificirana delovna sila. Kot največje slabosti pa stroški dela, nefleksibilnost trga dela, davčne obremenitve in neučinkovitost javne administracije, kjer smo med 16 državami na zadnjem mestu.

Predsednica Slovensko-nemške gospodarske zbornice Gertrud Rantzen je glede privatizacijskih postopkov dejala: »S privatizacijskimi postopki smo zadovoljni, saj gre za odprte in poštene postopke.«

Prodaje Telekoma Slovenije ni komentirala, saj da nima informacij glede Deutsche Telekoma, ki se zanima za nakup.
Nemški vlagatelji pri nas so za letos napovedali 20-odstotno rast naložb. Polega privatizacije naj bi po besedah Rantzenove šlo zlasti za ustanavljanje skupnih podjetij (joint venture). Sicer pa kot, poudarja, gre večinoma za reinvestiranje podjetij z nemškim kapitalom, ki že delujejo v Sloveniji.

Nemški vlagatelji za letos napovedujejo tudi desetodstotno povečanje števila zaposlenih.

Pogrešajo boljše izobrževanje in ceste

Wolfram von Ohain, generalni direktor BSH hišnih aparatov v Nazarjih, kjer imajo tudi center za raziskave in razvoj za gospodinjske aparate, ugotavlja, da so v Sloveniji na voljo zelo dobri inženirji po razumnih stroških. Kot slabost pa je izpostavil, da pri nas v nasprotju z Nemčijo nimamo tako imenovanega dualnega sistema izobraževanja za proizvodne delavce, ki bi omogočal, da imajo ljudje hkrati šolanje in vajeništvo. "Slovensko vlado zato pozivamo, da uvede tak sistem izobrževanja. To je sicer drago, a to Nemčiji prinaša konkurečnost na svetovni ravni," je dejal. Von Ohain je še izpostavil slabe cestne povezave do podjetij, s čimer se soočajo tudi v Nazarjih.