Finančne spodbude le še za prvič samozaposlene

Tisti, ki podjetje odpirajo prvič, dve leti plačujejo cenejše prispevke, sredstva za podporo podjetništvu namenjajo občine.

Objavljeno
27. februar 2015 12.39
Nina Rupel - oblikovalka 11.septembra 2014
Milka Bizovičar, gospodarstvo
Milka Bizovičar, gospodarstvo

Lani konec leta je bilo v Sloveniji od 198.521 registriranih poslovnih subjektov več kot 40 odstotkov samostojnih podjetnikov (80.988). Torej se je v letu dni število espejev povečalo za približno 1700, medtem ko je skupno število poslovnih subjektov poraslo za približno 3400. K povečanju števila podjetij so pripomogli tudi brezposelni – lani se jih je samozaposlilo 3200 oziroma skoraj pol manj kot leta 2013.

Primerjalni podatki zavoda za zaposlovanje kažejo, da se je januarja letos samozaposlilo 298 brezposelnih, torej kar 35 odstotkov več kot v istem obdobju lani. Svoj posel je največ posameznikov začelo v strokovnih znanstvenih in tehničnih dejavnostih ter v dejavnosti trgovine, vzdrževanja in popravil motornih vozil, navajajo na zavodu.

Ajpes je v poslovni register januarja vpisal več kot 2300 novih poslovnih subjektov, od tega 1530 samostojnih podjetnikov, izbrisal pa jih je 1650, od tega je bilo skoraj 70 odstotkov espejev.

Namesto subvencij delavnice

Potem ko je zavod za zaposlovanje pred koncem leta 2013 ukinil subvencije, ki jih je od leta 2007 izplačal v višini 97,3 milijona evrov 23.316 brezposelnim, ki so se samozaposlili, tistim, ki začnejo svoj posel, ne daje več finančne spodbude. Na vprašanje, katere druge pomoči ob zagonu podjetja lahko pričakuje posameznik, na zavodu za zaposlovanje odgovarjajo, da izvajajo kratke delavnice, na katerih usposabljajo brezposelne in iskalce zaposlitve za podjetništvo ter socialno podjetništvo. V teh delavnicah se udeleženci sprašujejo, ali so iz pravega testa za podjetništvo, ali se znajo tržiti, izvedo vse o socialnem podjetništvu in pripravijo poslovni načrt z analizo trga.

»Za vključitev v te delavnice je zavod sklenil 1156 pogodb z brezposelnimi osebami,« so zapisali. Delavnice so nekakšno nadaljevanje programa Podjetno v svet podjetništva, ki so ga izvajali lani, namenjen pa je bil mladim iskalcem zaposlitve z najmanj VI. stopnjo izobrazbe, starim do 35 let. »Odločitev o morebitnem nadaljevanju ukrepa bo sprejeta v letu 2015, in sicer po proučitvi učinkovitosti izvajanja ukrepa v obdobju 2013–2014. Nove vključitve bodo predvidoma prihodnje leto,« so pojasnili na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve.

Prvo leto polovico prispevkov

 

Tisti, ki se samozaposlujejo prvič, torej še niso bili vpisani v poslovni register ali drugo evidenco, vendarle lahko pričakujejo finančno pomoč ob zagonu posla. Od 1. julija 2013 namreč zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju omogoča delno oprostitev plačila prispevkov dve leti od samozaposlitve. V prvih 12 mesecih od vpisa v register zavezanec plača polovico predvidenega zneska, drugo leto poslovanja pa je upravičen še do 30 odstotkov »popusta«.

Za več informacij o podpori samozaposlovanju in podjetništvu na nacionalni ravni smo se obrnili tudi na ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, a odgovorov nismo prejeli.

Sredstva so na voljo na občinah

V občinskih proračunih so praviloma zagotovljena tudi sredstva za spodbujanje razvoja podjetništva in gospodarstva. Na občinah smo preverili, ali subvencionirajo nova delovna mesta. Odgovore smo prejeli od približno 60 lokalnih skupnosti, od katerih jih več kot polovica namenja določena sredstva kot subvencijo tistim, ki se samozaposlijo, in tudi podjetjem, ki odprejo nova delovna mesta in zaposlijo brezposelne občane.

Pogoji za pridobitev subvencije so različni, praviloma pa sredstva razdelijo na podlagi javnih razpisov. Ponekod je določen znesek, ki ga lahko posameznik prejme, drugje je višina odvisna od števila prejetih vlog. Iz več občin so sporočili, da so v preteklosti v ta namen imeli rezervirana sredstva v proračunu, a jim jih ni uspelo razdeliti, tako da denar zdaj usmerjajo v druge ukrepe za spodbujanje podjetništva. Pogosto sofinancirajo lokalne organizacije, ki organizirajo različna izobraževanja za podjetnike, sofinancirajo obrestne mere za posojila, tudi investicije, stroške promocije izdelkov na sejmih, izdelavo projektne dokumentacije za poslovne objekte, tudi najemnine poslovnih prostorov ...

Možnosti so različne in smiselno je, da podjetniki spremljajo občinske razpise in se pri uradnikih pozanimajo, ali lahko kandidirajo za (ne)povratna sredstva.