Študentsko delo skoraj urejeno

Opozorila, da bo manj zanimanja za študentsko delo.

Objavljeno
27. november 2014 21.43
Sandra Hanžič, notranja politika
Sandra Hanžič, notranja politika

Ljubljana – Vlada je danes sprejela spremembe zakona, s katerim se spreminja koncept študentskega dela. Ohranja se kot socialni korektiv ter ostaja najbolj konkurenčno in fleksibilno od vseh oblik dela.

Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak, premier Miro Cerar in predsednik Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Žiga Schmidt so namreč danes podpisali dogovor, ki ureja študentsko delo.

Pri tem je ministrica potrdila podaljšanje interventnega ukrepa, ki delodajalce odvezuje plačila prispevkov za dve leti, če za nedoločen čas zaposlijo mlado brezposelno osebo. Ker bodo študenti po novem vplačevali 15,5 odstotka od zaslužka v pokojninsko in zdravstveno blagajno, bo moralo finančno ministrstvo v zameno znotraj integralnega proračuna najti sredstva za štipendije, pravi Schmidt.

Za štipendije je letos namenjenih 95 milijonov evrov, uresničenih pa bo 77; polovico teh sredstev bodo prispevali študenti. ŠOS je dosegel tudi uvedbo minimalne urne postavke 4,5 evra bruto oziroma 3,8 evra neto. V prvi polovici prihodnjega leta bo objavljen tudi razpis za vzpostavitev evidentiranja neformalno pridobljenih znanj. Obrtno-podjetniška zbornica ocenjuje, da bodo spremembe pomenile manjše zanimanje delodajalcev za študentsko delovno silo, saj bodo za delo študenta plačevali višje prispevke. Skupna obremenitev delodajalca se bo povečala za dobrih osem odstotkov. Tudi minimalna urna postavka je po njihovem mnenju določena previsoko.