Večje zaposlovanje bo odvisno od večje kupne moči

V letu 2015 se bo več kadrovalo s pomočjo družbenih omrežij, začenja se borba za nadarjene sodelavce.

Objavljeno
08. januar 2015 17.10
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo

Podjetja bodo v letu 2015 zaposlovala, v še večji meri pa bodo primerne kadre iskala med obstoječimi zaposlenimi. Kar zadeva globalne trge, je na njih že prisoten boj za talente, v kadrovski proces vse bolj opazno vstopajo tudi družbena omrežja.

Značilnost sodobnega trga dela je neskladje med potrebami delodajalcev in usposobljenostjo iskalcev zaposlitve ter projektno zaposlovanje, kažejo rezultati raziskave, ki so jo naredili v kadrovski agenciji Adecco.V letu 2015 bo v Evropi prvič s trga dela več ljudi izstopilo, kot pa jih bo nanj vstopilo. Generacija zaposlenih, rojenih med leti 1946 in 1964 se upokojuje, zato se morajo podjetja za primernimi kadri ozirati tudi v tujini.

V kadrovskih agencijah med podjetji in med državami pričakujejo vse resnejši boj za talente. Podjetja, ki se tega trenda že zavedajo, zaposlujejo mlade kadre, kljub temu pa zavedanje o spremembah v starostni strukturi delovne sile še vedno ni dovolj razširjeno. Največja težava sodobnega trga dela je velika brezposelnost med mladimi. Mednarodna organizacija dela (ILO) ocenjuje, da po svetu išče delo več kot 75 milijonov mladih. V Evropi in ZDA je sedem milijonov nezasedenih delovnih mest, ker mladi nimajo zahtevanih delovnih izkušenj. Izkušnje si čedalje pogosteje lahko pridobijo le s prostovoljnim delom in dobrodelnimi aktivnostmi.

Na trgu dela ostaja izrazito neskladje med potrebami podjetij in izobrazbo iskalcev zaposlitve. Deficitarni so tehnični poklici, manj priložnosti pa je za kadre z družboslovno izobrazbo. Podjetjem je vedno bolj pomembno, da se lahko hitro prilagodijo in hitro izvedejo naročila, zato potrebujejo vedno več prožnosti, krajša se trajanja posamezne zaposlitve in uveljavlja projektno zaposlovanje.

Iskanje sodelavcev na družbenih omrežji je postalo ključni del kadrovskega procesa in ni več rezervirano za visoko usposobljene in izkušene kadre.

Napoved za Slovenijo

Ker Slovenija ne spreminja svoje gospodarske usmeritve, se kadrovske potrebe ne bodo bistveno spremenile. Še naprej bodo najbolj iskani strojni in elektroinženirji in tehniki, CNC operaterji, ključavničarji, varilci, viličarji, delavci za zaključna dela v gradbeništvu, kuharji in natakarji, kemijski in farmacevtski tehniki, prodajni predstavniki ter finančni strokovnjaki. Perspektivni poklici na ravni EU so podobno visoko izobraženi delavci na področju informacijske tehnologije, finančni strokovnjaki, strokovnjaki za prodajo, osebni negovalci, medicinske sestre ter elektrotehniki. Še naprej bo rastlo zaposlovanje v farmacevtski panogi.

Zaposlovanje bi se opazno povečalo, če bi se povečala kupna moč slovenskega potrošnika ali če bi izvedli pomembne državne investicije. Rezultati ankete med delodajalci iz decembra 2014 kažejo, da bo letos na novo zaposlovalo dobrih 40 odstotkov podjetij, 33 odstotkov jih zaposlovanja ne izključuje, ne more pa ga še potrditi.

V letu 2015 se bodo podjetja osredotočala predvsem na redne delovne naloge, kar pomeni, da ne bo velikih sprememb pri strategiji in zaposlovanju. Delodajalci se bodo v prvi vrsti osredotočili na izobraževanje zaposlenih, šele nato bodo iskali nove kadre za razvoj podjetja (najprej znotraj podjetja in nato po potrebi tudi nove sodelavce). Čeprav ne bo veliko novih delovnih mest, pa le malo podjetij načrtuje zmanjšanje števila zaposlenih zaradi prilagajanja razmeram na trgu.

Priložnosti in negativni trendi

Priložnost za Slovenijo je v visokotehnoloških panogah z visoko dodano vrednostjo. V primerjavi z drugimi državami imamo dobro šolstvo in veliko izumov na prebivalca, slovenski strojniki in elektroinženirji so v tujini zelo cenjeni zaradi dobre izobrazbe, ki jo ponujajo slovenske tehnične fakultete. Priložnost za razvoj je tudi v turizmu in storitvah, ki jih ni na drugih trgih, kot so na primer termalni izviri v kombinaciji z zdravstvenimi pregledi.

Nadaljeval se bo trend umikanja regionalnih zastopstev podjetij iz Ljubljane. Zaradi visokih davkov ter redkih letalskih povezav podjetja za regionalna predstavništva izbirajo večja mesta v regiji. Zaposleni, ki želijo razvijati kariero v mednarodnih podjetjih, morajo biti v mnogo primerih pripravljeni na selitev ali redna potovanja. Več delovnih mest za visoko izobražene kadre pričakujejo v naslednjih letih, ko bi lahko slovenska podjetja, ki bodo zamenjala lastništvo, vlagala v investicije in ustvarjala nova delovna mesta.

Kot je povedala Ksenija Štrekelj iz Adecca, se nadaljuje povpraševanje po izoblikovanih kadrih, ki imajo znanje, veščine, kompetence in poslovne kontakte v povezavi s pravimi osebnostnimi lastnostmi. Ko podjetja izbirajo zaposlenega, iščejo ljudi, ki so motivirani in bodo v podjetje hitro vnesli spremembe. Pri zaposlovanju se še vedno pozna vpliv gospodarske krize. Podjetja zaposlujejo manj, izbirajo lahko med odličnimi profesionalci in delajo selekcijo med najboljšimi. Preden se odločijo za novega sodelavca, ponudijo priložnost zaposlenim. Podjetja, ki se posvečajo razvoju kadrov, vedo, kateri zaposleni so ključni, nimajo pa vedno virov, da bi jih ustrezno nagradili. Zaradi vseh teh razlogov je za uspeh iskalcev zaposlitve vedno bolj pomembno, da vedo, kaj je njihova dodana vrednost, in jo znajo prepričljivo predstaviti.