Najbolj »zdrgnjena« skladba lani: Just Give Me a Reason

Na slovenskih radijskih postajah so lani največkrat zavrteli skladbo v izvedbi Pink in Natea Ruessa.

Objavljeno
07. maj 2014 12.11
Posodobljeno
07. maj 2014 15.00
PEOPLE-PINK/
V. U., Delo.si/STA
V. U., Delo.si/STA
Najbolj predvajana skladba na slovenskih radijskih programih v lanskem letu je bila Just Give Me a Reason v izvedbi Pink in Natea Ruessa. Med deseterico na lestvici, ki jo pripravlja zavod IPF, sta se uvrstili slovenski skladbi Zlaži se mi pevke Alye, ki je zasedla četrto mesto, in pesem Jana Plestenjaka Večja od neba na devetem mestu.

Na drugem mestu lestvice najbolj predvajanih skladb je Get Lucky francoskega elektronskega dvojca Daft Punk, na tretjem pa pesem Let Her Go britanskega izvajalca Passengerja, so povedali na novinarski konferenci predstavniki zavoda IPF, ki je pripravil lestvico stotih največkrat predvajanih skladb na slovenskih radijskih programih v letu 2013.

Kot so poudarili, je bilo razmerje med tujo in slovensko glasbo 60 proti 40. Med stoterico se je uvrstilo 37 slovenskih skladb, kar je ena manj kot v letu 2012.

V raziskavo so zajeli 50 radijskih programov in obravnavali več kot 200.000 skladb, ki so jih programi predvajali skoraj petmilijonkrat. Na enem radijskem programu se v povprečju zavrti 100.000 skladb na leto oziroma okoli 8000 na mesec, je pojasnil direktor zavoda IPF Gregor Štibernik.

Predsednik skupščine izvajalcev zavoda IPF Boštjan Dermol je izrazil veselje, da sta se letos na seznam desetih najboljših uvrstili kar dve slovenski skladbi. To je po njegovem mnenju dober rezultat, pri čemer je spomnil na leto 2010, ko na lestvici ni bilo slovenske pesmi. Slovenska skladba se je na prvo mesto lestvice v zadnjih štirih letih uvrstila le enkrat – leta 2011, ko je slavila skupina Tabu s pesmijo Poljubljena.

Kot spodbuden rezultat je predsednik skupščine proizvajalcev fonogramov zavoda IPF Boštjan Menart ocenil 40-odstotno domačo produkcijo. Velik delež je po njegovem mnenju deloma posledica obveznih kvot, ki pa jih radijski programi večinoma zelo presegajo. Opozoril pa je na velik upad novih skladb oziroma domačih izvedb s prvo objavo na radijskih programih. Leta 2008 so imeli skoraj 3000 prvič predvajanih skladb, v lanskem letu pa le še nekaj čez tisoč.